Kurumsal ilkelere uyum düzeyi ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of compliance with corporate principles and sustainability
- Tez No: 944028
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışma Antalya Organize Sanayi Bölgesinde(OSB) faaliyet gösteren firmalarda görev yapan çalışanların çalıştığı firmaların sürdürülebilirlik düzeyleri ile kurumsal ilkelere uyum düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ayrıca çalışan ve firma özelliklerinin kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik algısına etkisi incelenmiştir. Araştırmada basit rastgele örnekleme yöntemi ile hesaplanan n=436 çalışandan anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Anketlerde kişisel bilgi formu, kurumsal sürdürülebilirlik ve kurumsal ilkelere uyum ölçeği(Credit Lyonnais Securities Asia - CLSA) ifadeleri yer almıştır. Analizlerde SPSS programı kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde; çalışanların kurumsal sürdürülebilirlik ve kurumsal ilkelere uyum düzeylerinin ölçek puanlarına göre yüksek düzeylerde olduğu görülmüştür. Katılımcıların kurumsal sürdürülebilirlik ve kurumsal ilkelere uyum düzeyleri cinsiyet, medeni durum, şirketteki çalışan sayısı, dış ticaret işleri yapma durumlarına göre farklı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationships between the sustainability levels of the companies where employees working in the Antalya Organized Industrial Zone(OIZ) work and their compliance with corporate principles. The study also examined the effects of employee and company characteristics on institutionalization and sustainability perception. In the study, data was collected from n=436 employees calculated with simple random sampling method using a survey method. Personal information form, Corporate Sustainability and Compliance with Corporate Principles (Credit Lyonnais Securities Asia - CLSA) scale statements were included in the surveys. SPSS program was used in the analyses. When the results were examined; it was seen that the employees' levels of compliance with corporate sustainability and corporate principles were at high levels according to the scale scores. It was seen that the participants' levels of compliance with Corporate Sustainability and Corporate Principles did not differ according to gender, marital status, number of employees in the company, and foreign trade activities.