Sığırlarda 3 farklı kas grubunda kolajen ve PH değerlerinin belirlenmesi ve farklı test yöntemlerinin karşılaştırılması
Determination of collagen and PH values in 3 different muscle groups in cattle and comparison of different test methods
- Tez No: 944037
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR YAŞAR TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada sığırlarda üç farklı kas grubunda (Longissimus dorsi, Triceps brachii ve Semimembranosus) kolajen, protein ve pH değerleri belirlenmiş ve farklı analiz yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Bursa ilinde faaliyet gösteren bir et etegre firmasında gerçekleştirilmiş olup, her kas grubundan yaklaşık 600 gramlık 10'ar örnek alınmıştır. Bu örnekler eşit olarak üç parçaya ayrılmış, yakın kızılötesi spektroskopi (NIRS) prensibine dayalı çalışmakta olan iki farklı hızlı test cihazı ile geleneksel laboratuvar analizi yöntemleriyle karşılaştırılarak ölçümler gerçekleştirilmiştir. Tüm kas örneklerinde pH ölçümleri hem Testo 205 model pH metre hem de NIRS-B cihazı ile gerçekleştirilmiştir. NIRS-A cihazında pH ölçüm özelliği bulunmadığından bu cihazla yapılan analizlerde pH değerleri yalnızca Testo 205 pH metre ile belirlenmiştir. Kolajen ve protein ölçümleri ise her iki hızlı test cihazı (NIRS-A ve NIRS-B) ile yapılmış, ayrıca üçüncü örneklerde laboratuvar ortamında NMKL 124 – TS 6236 ISO 3496 ve TS 1748 ISO 937 metodları kullanılarak referans analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm analizlerde ölçümlerin doğruluğunu artırmak amacıyla testler çoklu tekrarlarla yapılmış ve bu tekrarların aritmetik ortalamaları veri setine kaydedilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, Longissimus dorsi ve Triceps brachii kaslarında kolajen ve protein değerlerinde hızlı test cihazları ile laboratuvar analizleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, collagen, protein and pH values were determined in three different muscle groups (Longissimus dorsi, Triceps brachii and Semimembranosus) in cattle and it was aimed to compare different analysis methods. The research was carried out in a meat company in Bursa and 10 samples of approximately 600 grams were taken from each muscle group. These samples were equally divided into three parts, and measurements were carried out with two different rapid test devices based on Near Infrared Spectroscopy(NIRS) in comparison with conventional laboratory analysis methods. In all muscle samples, pH measurements were performed using both the Testo 205 model pH meter and the NIRS-B device. Since the NIRS-A device does not have a pH measurement function, the pH values for analyses conducted with this device were determined solely using the Testo 205 pH meter. Collagen and protein measurements were conducted using both rapid test devices (NIRS-A and NIRS-B), and in the third set of samples, reference analyses were carried out in a laboratory environment using the NMKL 124 – TS 6236 ISO 3496 and TS 1748 ISO 937 methods. In all analyses, tests were repeated multiple times to improve measurement accuracy, and the arithmetic means of these repetitions were recorded in the dataset. When the results were examined, no statistically significant difference was found between rapid test devices and laboratory analyses in collagen and protein values in Longissimus dorsi and Triceps brachii muscles (p>0.05).