Sanal müze kullanımının 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin kültürel mirasa duyarlılıklarına ve tutumlarına etkisi
The effect of virtual museum use on students' sensitivity to cultural heritage and attitudes in 4th grade social studies lesson
- Tez No: 944056
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada sosyal bilgiler dersinde sanal müze kullanımının 4. sınıf öğrencilerinin kültürel mirasa duyarlılıkları ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Esenler ilçesine bağlı bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören (deney grubunda 34, kontrol grubunda 29 öğrenci) toplam 63 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubu olarak belirlenen sınıfta 8 hafta süresince Sanal Müze Etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubu olarak belirlenen sınıfta dersler öğretim programına göre işlenmiştir. Bu tez çalışmasında nicel araştırma desenlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model benimsenmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Halaç, Gürdoğan-Bayır ve Çengelci-Köse (2021) tarafından geliştirilen Kültürel Mirasa Duyarlılık Ölçeği ve Ocakcı (2022) tarafından geliştirilen İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçme araçları gruplara ön test, son test ve kalıcılık olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 23.0 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, öğrencilerin puanlarının normal dağılım göstermediği varsayımı doğrultusunda ve daha güvenilir sonuçlar elde edebilmek amacıyla, ilişkisiz gruplar için Mann-Whitney U testi, ilişkili gruplar için ise Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, sanal müze etkinliklerinin uygulandığı deney grubunun kültürel mirasa duyarlılık ve tutum ön test-son test puanları arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin kültürel mirasa duyarlılık ve tutumlarına ilişkin ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Elde edilen bu bulgular, çalışmanın tartışma bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of virtual museum use in social studies lessons on 4th grade students' sensitivity to cultural heritage and their attitudes toward the course. The sample of the study consisted of a total of 63 students (34 in the experimental group and 29 in the control group) studying in the 4th grade of a primary school in the Esenler district of Istanbul during the 2024–2025 academic year. Virtual Museum Activities were implemented in the experimental group for a duration of 8 weeks, while the lessons in the control group were conducted in accordance with the curriculum. This thesis adopts a quasi-experimental pretest-posttest control group design, one of the quantitative research models. As data collection tools, the Cultural Heritage Sensitivity Scale developed by Halaç, Gürdoğan-Bayır, and Çengelci-Köse (2021) and the Primary School Social Studies Course Attitude Scale developed by Ocakcı (2022) were used. These measurement tools were administered to the groups as pretest, posttest, and retention test. The data were analyzed using the SPSS 23.0 statistical software. In line with the assumption that the students' scores did not show a normal distribution, and in order to obtain more reliable results, the Mann-Whitney U test was used for unrelated groups, and the Wilcoxon signed-rank test was used for related groups. As a result of the data analysis, a significant difference in favor of the posttest was observed in the experimental group's cultural heritage sensitivity and attitude scores between the pretest and posttest. However, no statistically significant difference was found between the pretest and posttest scores of the experimental and control groups regarding their sensitivity to cultural heritage and attitudes. These findings are evaluated in the discussion section of the study.