İçsel büyüme teorileri ve Türkiye örneği: Yatırım harcamaları-Ekonomik büyüme ilişkisi (1963-1999)
- Tez No: 94408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
02. Özet Solow (1956) ve Swan (1956) ile gündeme gelen neoklasik büyüme teorisine göre, iktisat politikalarının uzun dönemli ekonomik büyüme sürecine herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle, hükümetlerin ekonomik büyümeyi arttırmaya yönelik iktisat politikalarıyla ekonomiye müdahale etmeleri gereksizdir ve bu müdahaleler kaynakların optimal dağılımını bozucu etkilere sahiptir. Romer (1986) ve Lucas (1988) ile gündeme gelen içsel büyüme teorilerinde ise, neoklasiklerin aksine eğitim düzeyi, kamu politikaları ve hizmetleri, dış ticaret, vergi, gelir dağılımı, bölgesel faktörler, kültürel yapı, dinsel faktörler, doğurganlık oram, yönetim şekli, sağlık, enflasyon ve yatırım oram gibi faktörlerin, uzun dönemde ekonomik büyüme üzerinde etkileri söz konusudur ve ekonomide optimalitenin sağlanabilmesi için devletin ekonomik hayata müdahalesi kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı, ekonomik büyüme teorilerindeki son gelişmeleri incelemek ve bu teorilerin Türkiye ekonomisi için uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla, içsel büyüme teorilerinin ortaya koymuş olduğu kavramların daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle dışsal büyüme teorileri hakkında kısa bir bilgi sunulmuştur. Ardından, içsel büyüme teorilerinin ortaya çıkışı ve teorik altyapısı ile bu konuda literatürde sıkça rastlanan çalışmalar ele alınmıştır. Son olarak da, 1963-1999 verileri kullanılarak özel ve kamu sektörü yatırım harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki kısa ve uzun dönemli ilişkiler Türkiye örneği için test edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, özel ve kamu sektörü yatırım harcamaları ekonomik büyümenin arttırılmasında önemli bir role sahiptir. Ancak, özel sektör yatırım harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, kamu sektörü yatırım harcamalarına kıyasla daha büyüktür. Ayrıca, özel ve kamu sektörü yatırım harcamalarından ekonomik büyümeye, ekonomik büyümeden de özel ve kamu sektörü yatırım harcamalarına doğru bir nedensellik ilişkisinin söz konusu olduğu da çalışmadan elde edilen bulgular arasındadır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary According to the neo-classical growth theory, which was presented by Solow (1956) and Swan (1956), economic policies have no effect on the process of economic growth in the long run. It is, therefore, unnecessary for governments to interfere with the economy to increase to economic growth by some economic policies, and this interference has an effect which can upset the optimal distribution of resources. Unlike neo-classical growth theories, in the endogenous growth theory by Romer (1986) and Lucas (1988), economic growth can be effected in the long run by factors such as level of education, government policies and services, foreign trade, tax, income distribution, regional factors, cultural structure, religion factors, fertility rate, way of administration, health, inflation and investment rate. Consequently, it is inevitable for government to interfere with the economic life to provide the optimality. This study covers the latest developments in the economic theory of growth to find out how applicable they are. Firs of all, short explanation is provided here regarding external growth theories to enable readers to understand the concepts brought up by the economic growth theories. Next, it also includes the appearance and theoretical infrastructure of endogenous growth theory and papers which are often seen in literature. Finally, in the short and long run, relations between investment expenditure of public and private sectors and economic growth are tested for Turkish case the period of 1963 and 1969. According to the results from this study, investment expenditure for public and private sectors has an important role to increase the economic growth. However, the effects of private sector's investment expenditure on economic growth is larger than that of public's. Furthermore, this study reaches a causality relation from investment expenditure of public and from private sectors to economic growth to investment expenditure of those sectors. VIII tCYteStttttrriNKDMILO