Optimizing quotation based business to business pricing
Teklif tabanli işletmeler arasi fiyatlandirma optimizasyonu
  1. Tez No: 944074
  2. Yazar: KAAN APAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu makale, bir İşletmeden İşletmeye (B2B) firmanın fiyat teklifi tabanlı fiyatlandırmasına odaklanmakta ve satış sonrası hizmetler alanında faaliyet gösteren bir distribütörün gerçek bir vakasını ele almaktadır. Çalışmada, fiyat teklifi grupları kümelere atanmış ve her küme, farklı lojistik regresyon eğrileriyle ilişkilendirilerek genel performansı artırmak ve çeşitli fiyat teklifi gruplarının elastikiyetlerini tanımlamak hedeflenmiştir. Bu çalışmanın amacı, grupların kümelere en uygun şekilde atanmasını sağlamak ve aynı anda her kümeye ait regresyon katsayılarını belirlemektir. Görev, kombinatoryal yapısı nedeniyle çözüm bulmayı hem oldukça zorlu hem de hesaplama açısından yoğun bir süreç haline getirmektedir. Ayrıca, kümeleme metodolojisinin performansını iyileştirmek ve karmaşıklığını azaltmak amacıyla bir öğretici model geliştirilmiştir. Kümeler oluşturmak için çözücüler kullanmanın yanı sıra, çeşitli sezgisel algoritmalar önerilmiştir. Bu yaklaşımların performansı, hem gerçek dünya verileriyle hem de simüle edilmiş veri setleriyle değerlendirilmiştir. Ayrıca, gerçek veri seti kullanılarak fiyat teklifi tabanlı fiyatlandırma stratejilerinin uygulanmasının olası etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper focuses on quotation based pricing for a Business to Business (B2B) firm, using a real world case of a distributor engaged in aftermarket sales. The study assigns quotation groups into clusters, each associated with distinct logistic regression curves, to enhance overall performance and define the elasticities of various quotation groups. The objective of this study is to determine the optimal assignment of groups to clusters while simultaneously identifying the corresponding cluster wise regression coefficients. Coupled with the combinatorial nature of the task, finding an optimal solution is particularly challenging and computationally intensive. Additionally, we introduce a complex teacher model designed to improve the performance while using logistic regression model to enhance interpretability. To generate clusters, apart from using solvers, we propose heuristic algorithms such as the Recursive Partitioning Algorithm and the Iterative Refit Classifier Algorithm to address the problem. The performance of these approaches is evaluated using both real world and simulated datasets. Furthermore, we demonstrate the impacts of implementing quotation based pricing strategies using the real dataset.