İzobornil metakrilat ile benzil metakrilat kopolimerinin termal ve dielektrik özellikleri üzerine çinko oksitin etkisi
Effect of zinc oxide on the thermal and dielectric properties of isobornyl methacrylate with benzyl methacrylate copolymer
- Tez No: 944080
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE BARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada izobornil metakrilat (IBMA) ve benzil metakrilatın (BzMA) üç farklı bileşimdeki kopolimerleri serbest radikalik polimerizasyon yöntemiyle sentezlendi. Kopolimerlerin yapısal karakterizasyonu 1H-NMR ve FT-IR teknikleriyle karakterize edilirken, bileşimleri 1H-NMR yardımıyla hesaplandı. Sentezlenen poli(izobornil metakrilat0.48-ko-benzil metakrilat) P(IBMA0.48-ko-BzMA) kopolimerinin nano çinko oksit ile ağırlıkça %1, %5 ve %10 oranında kompozitleri hazırlandı. Kopolimerlerin ve kompozitlerin termal kararlılıkları ve camsı geçiş sıcaklıkları karşılaştırmalı olarak TGA ve DTA verileriyle incelendi. Kopolimerlerin camsı geçiş sıcaklıkları polimer zincirinde IBMA birimleri arttıkça yükseldi. Nano ZnO ile üç farklı bileşimde hazırlanan kompozitlerin camsı geçiş sıcaklıkları, saf kopolimere göre azaldı. Flynn-Wall-Ozawa (FWO) ve Kissenger-Akahira-Sunose (KAS) yöntemleri kullanılarak P(IBMA0.48-ko-BzMA) kopolimeri ve P(IBMA0.48-ko-BzMA)/ZnO %10 kompozitinin termal bozunma kinetikleri termogravimetrik analiz verileri kullanılarak belirlendi. Çalışılan kopolimerin FWO ve KAS yöntemlerine göre belirlenen aktivasyon enerjileri sırasıyla 144,65 ve 142,10 kJ/mol olarak hesaplanırken, kompoziti için 221,45 ve 222,68 kJ/mol olarak hesaplandı. P(IBMA0.48-ko-BzMA) kopolimerinin ve nano ZnO ile hazırlanan kompozitlerinin dielektrik davranışları frekansa bağlı olarak incelendi. Eklenen nano ZnO oranı arttıkça kompozitlerin dielektrik sabiti değerlerinin arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, copolymers of isobornyl methacrylate (IBMA) and benzyl methacrylate (BzMA) in three different compositions were synthesized by free radical polymerization method. The structural characterization of the copolymers was carried out by 1H-NMR and FT-IR techniques and their compositions were calculated by 1H-NMR. Composites of the synthesized poly(isobornyl methacrylate0.48-co-benzyl methacrylate) P(IBMA0.48-co-BzMA) copolymer with nano zinc oxide at 1, 5 and, 10 wt% were prepared. The thermal stability and glass transition temperatures of the copolymers and composites were comparatively investigated using TGA and DTA data. The glass transition temperatures of the copolymers increased with increasing IBMA units in the polymer chain. The glass transition temperatures of composites prepared with nano ZnO in three different compositions decreased compared to pure copolymer. The thermal degradation kinetics of P(IBMA0.48-co-BzMA) copolymer and P(IBMA0.48-co-BzMA)/ZnO 10 wt% composite were determined using Flynn-Wall-Ozawa (FWO) and Kissenger-Akahira-Sunose (KAS) methods by thermogravimetric analysis data. The activation energies of the studied copolymer determined according to the FWO and KAS methods were calculated as 144,65 and 142,10 kJ/mol, respectively, while 221.45 and 222.68 kJ/mol were calculated for the composite. The dielectric behaviors of P(IBMA0.48-co-BzMA) copolymer and its composites prepared with nano ZnO were investigated as a function of frequency. It was determined that the dielectric constant values of the composites increased with increasing nano ZnO content.