Askeri amaçlı çelik duvar engel ve betonarme engelin patlayıcı madde ile tahrip edilmesi
Military purpose steel wall obstacle and concrete destruction of the obsta
  1. Tez No: 944082
  2. Yazar: ÖZGÜR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Muharebe sahası içerisinde dost birliklerimizin hareket kabiliyetini arttırmak veya düşman birliklerinin hareket kabiliyetini engellemek için kullanılan askeri patlayıcılar, çeşitli askeri unsurların veya altyapıların tahrip edilmesinde, mayın tarlalarında, engellerin tahrip edilmesinde kullanılmaktadır. Askeri alanda kullanılan patlayıcılar, diğer patlayıcı maddelere nazaran detonasyon hızları (nispi etkinlik faktörleri) yüksektir. Parçalama veya paralama etkisinden yararlanarak hedefin imha edilmesini sağlayan askeri patlayıcılar muharebe sahasında birliklerimiz için vazgeçilmez öneme sahiptirler. Muharebe sahası içerisinde karşımıza çıkabilecek çelik duvar engeli ve betonarme engelinin doğru yöntemlerle kaldırılması çalışma ortamında devamlılığın sağlanması, harekâtın sürekliliği için önemli bir etkendir. Özellikle muharebe sahasında karşımıza çıkabilecek askeri amaçlı çelik duvar engeli ve betonarme engelinin patlayıcı maddeler ile tahribini gerçekleştirerek, en kısa sürede istihbari açıdan düşmana emare vermeden, hızımızı azaltmadan en uygun yöntemin bulunması için hesaplamaları inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Military explosives used to increase the mobility of our friendly units or to prevent the mobility of enemy units within the battlefield are used in the destruction of various military element sor infrastructures, minefields and obstacles. Explosives used in the military field have high detonation speeds ( relative effectiveness factors ) compared to other explosives. Military explosives, which enable the destruction of the target by utilizing the fragmentation or shattering effect, are of indispensable importance for our units in the battlefield. Removing the steel Wall obstacle and reinforced concrete obstacle that we may encounter within the battlefield with the right methods is an important factor for ensuring continuity in the working environment and continuity of the operation. We will examine the calculations to find the most appropriate method, especially by destroying military steel Wall obstacles and reinforced cocrete obstacles that we may encounter in the battlefield with explosive materials, without giving any intelligence signals to the enemy and without slowing down our speed.