Sürdürülebilir kalkınma amaçlarından olan toplumsal cinsiyet eşitliğinin siyasal temsile yansıması: Türkiye açısından bir durum analizi
The reflection of gender equality, one of the sustainable development goals, on political representation: A situational analysis from the perspective of Turkey
- Tez No: 944083
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, BM'nin sürdürülebilir kalkınma amaçları olan 17 tane amaçtan oluşmakta ve 5. amaç olan toplumsal cinsiyet eşitliğini açıklamaktadır. Araştırmada öncelikle, sürdürülebilir kalkınma kuramsal ve kavramsal çerçevede ele alınmaktadır. Daha sonra, sürdürülebilir kalkınmanın 5. amacı olan toplumsal cinsiyet eşitliği teorik bir çerçevede ortaya konulmakta, sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki bağlantı açıklanmaktadır. Çünkü sürdürülebilir kalkınmanın sadece çevresel ve ekonomik boyutla bağlantısı bulunmamaktadır. Sürdürülebilir kalkınma toplumsal boyutla birlikte değerlendirildiğinde toplumsal cinsiyet eşitliği önemli bir rol oynamaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliği, hem kalkınma kavramının daha kapsayıcı hâle gelmesi hem de sürdürülebilirliğin sağlanması için önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Araştırmanın bulgular bölümünde, sürdürülebilir kalkınmanın amaçları ve alt amaçlarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin varlığı ve araştırmanın konusunu oluşturan siyasal temsilde toplumsal cinsiyet eşitliği incelenmektedir. Araştırma, toplumsal cinsiyet eşitliği sınırında Türkiye'deki kadınların siyasal temsildeki konumunu analiz etmektedir. Siyasal temsil alanı, sadece bireylerin temsilinin olduğu alan olarak kalmamakta aynı zamanda cinsiyet nedenli eşitsizliklerin görünür olmasını sağlayan alan olmaktadır. Türkiye'deki kadınların siyasal temsilindeki konumu anayasal eşitliklere rağmen sayısal açıdan sınırlı bir şekilde kalmaktadır. Araştırma kapsamında, dünyada ve Türkiye'de yer alan kadın milletvekili, bakan ve yerel yönetim temsilcisi statüsündeki konumlarını sayısal olarak tespit ederek 2030 yılına kadar siyasal alanda eşitliğin olup olmayacağı belirtilecektir. Ayrıca araştırma kapsamında kadınların siyasal temsilinde yer almasını engelleyen; ataerkil düzen, cam tavan, kalıp yargı, ön yargı gibi kavramlar değerlendirilmektedir. 2030 yılına kadar siyasal alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması demokratikleşme ve toplumsal adalet kavramları için kritik bir rol oynamaktadır
Özet (Çeviri)
This research explains the fifth goal of the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs), which is gender equality. The study first outlines sustainable development within a theoretical and conceptual framework. Then, it addresses the fifth goal—gender equality—through a theoretical lens, explaining the connection between sustainable development and gender equality. This is because sustainable development is not only linked to environmental and economic dimensions. When considered alongside the social dimension, gender equality plays a significant role in sustainable development. Social gender equality is crucial both for making development more inclusive and for ensuring sustainability. In the findings section of the research, the presence of gender equality within the goals and sub-goals of sustainable development is examined, with a particular focus on gender equality in political representation, which constitutes the main subject of the study. The research analyzes the position of women in political representation in Turkiye within the scope of gender equality. The area of political representation is not only a space where individuals are represented, but also a field where gender-based inequalities become visible. Despite constitutional guarantees of equality, the numerical representation of women in politics in Turkiye remains limited. As part of the research, the number of women serving as members of parliament, ministers, and local government representatives in both Turkiye and globally is identified, and the likelihood of achieving gender equality in politics by the year 2030 is assessed. Additionally, the study evaluates concepts that hinder women's political participation, such as the patriarchal system, glass ceiling, stereotypes, and prejudices. Achieving gender equality in the political sphere by 2030 is significant for the concepts of democratization and social justice.