Ahmed Şakir Paşa Divanı, metin-inceleme
  1. Tez No: 94410
  2. Yazar: NURAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HİLMİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
02. Özet Ahmed Şâkir Paşa, XVIII. Yüzyılın önemli isimleri arasında yer almasa bile, Arapça'ya ve dînî-tasavvufî konulara hâkim olması yönüyle üzerinde durulması gereken bir şâirdir. Klâsik Türk Edebiyatı kültürünün vücut bulmasında katkısı olan bir çok şâir gibi, Ahmed Şâkir Paşa'mn da şiirlerinin günümüz yazısına aktarılmamış olduğunu tespit ederek, tezimizin konusunu Ahmed Şâkir Paşa Dîvâm'nın metin incelemesi olarak belirledik. Bu çalışmada, 1269(1853-1854) İstanbul Âmire Matbaası'nda basılan ve Beyazıt Devlet Kütüphanesi K.l 9920/1 -2'de kayıtlı bulunan nüsha esas alınmıştır. Ahmed Şâkir Paşa Dîvânı'nda yer alan manzum ve mensur kısımların sıralanışında divândaki sıra takip edilmiştir. Giriş bölümünde, Ahmed Şâkir Paşa'mn yaşadığı XVIII. Yüzyıl Dîvân Edebiyatı'nın genel görünümü anlatılarak, şâirin bu dönem içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. I. Bölüm'de kaynaklara dayalı olarak, Ahmed Şâkir Paşa'mn hayatı, sanatı ve eserleri üzerinde durularak, Dîvânın bazı kütüphanelerimizde bulunan matbu nüshaları belirtilmiş, II. Bölüm'de ise eser iç ve dış yapısı yönünden incelenmiş, III. Bölüm'de de esas metin yer almıştır. Daha sonra sûrelere göre âyetler indeksi yapılmış, bunun arkasına da özel isimler dizini ilâve edilmiştir. Metindeki özel isimler ve âyet-i kerîmeler, araştırmacılara kolaylık sağlamak amacıyla, koyu renkte verilmiştir. Bu çalışmamızın neticesinde, Ahmed Şâkir Paşa Dîvânı'mn XVIII. Yüzyıl Klâsik Türk Edebiyatı eserleri arasında gerek üslûbu, gerekse muhtevası yönüyle farklı bir konumda olduğu görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary Although Ahmed Şâkir Paşa is not within eminent names of XVIII th century, we have to give due importance to him as he had a good command of Arabic, religious and mystical topics. Like most poets, who had a contribution to the embodiment of Classical Turkish Literature; determining that his poems haven't been transferred to today's piece of writing, we have decided the Ahmed Şâkir Paşa poem's text research as our thesis subject. In determining his Divân, we have based on the copy published in 1269 in Âmire Matbaası, in Istanbul and which has been stored at 19920/1-2 at Beyazıt Library. Moreover, we have also filed the verse and prose sections of the Ahmed Şâkir Paşa Divân's according to the same copy. In the introduction, panorama of XVIII th century Divân Literature has been narrated on the basis of the resources, determining the literary stand of the poet in this era. In the first section, the volumes of the Divân have been determined by depicting the life of Ahmed Şâkir Paşa, his literary stand and his works. As for the second section, the product has been examined by means of interior and exterior structure. There, in the III. section, has been the main text. Then we have prepared an index of the verses of the Qouran according to the suras. At the back we have added the names index. Names and the verses of the Qouran in the text has been given in bold typeface. In consequence of our research, we have been able to say that, Ahmed Şâkir Paşa Divân's has a different kind of literary stand within XVIII th century Classical Turkish Literature by means of verbal style and content. VII