Askeri patlayıcıların günümüz muharebelerindeki etkileri: Rusya-Ukrayna savaşı
The effects of military explosives in modern warfare: Russia-Ukraine war
  1. Tez No: 944093
  2. Yazar: HASAN SEÇKİN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, askerî patlayıcıların günümüz muharebelerindeki etkilerini ve bu etkilerin modern savaş stratejilerine nasıl yön verdiğini incelemektedir. Özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı örneği üzerinden ilerleyen çalışma, patlayıcıların savaş alanındaki operasyonel rollerini ve her iki tarafın taktiksel avantaj sağlamasında oynadığı kritik rolleri ele almaktadır. 21. yüzyıl savaşlarında patlayıcı mühimmatların gücü ve çeşitliliği, stratejik üstünlük sağlama, cephe gerisinde lojistik destek sağlama, psikolojik üstünlük kurma ve sivil altyapıya yönelik saldırılarda belirgin bir etkiye sahiptir. Bu kapsamda tez, patlayıcı teknolojilerindeki gelişmelerin ve bunların muharebe sahasındaki kullanımlarının, askerî operasyonların seyrini nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, çeşitli patlayıcıların yoğun olarak kullanıldığı bir çatışma olup, modern savaşlarda konvansiyonel ve hibrit savaş tekniklerinin nasıl evrildiğini gözler önüne sermektedir. Çalışma ayrıca, askerî patlayıcıların sivil toplum üzerindeki etkilerini, çevresel tahribatı ve uzun vadeli sonuçlarını da kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Patlayıcıların sivil altyapıya verdiği zarar, sivillerin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilerken, çatışma bölgelerindeki çevresel bozulmalar doğal kaynakların sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Çalışma, bu etkilerin sosyal ve çevresel etkilerini ortaya koyarak, savaş sonrası yeniden yapılanma süreçlerindeki zorluklara da ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, askerî patlayıcıların kısa vadeli taktiksel etkilerinin yanı sıra, uzun vadeli sosyal, çevresel ve ekonomik sonuçlarının da değerlendirilmesi, modern savaş stratejilerinin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of military explosives in contemporary warfare and how these effects shape modern warfare strategies. Focusing specifically on the Russian Ukrainian War, the study examines the operational roles of explosives on the battlefield and their critical roles in providing tactical advantage to both sides. In contemporary warfare, the employment of explosive munitions has emerged as a pivotal element in achieving strategic superiority, facilitating logistical support behind the front lines, establishing psychological dominance, and conducting attacks on civilian infrastructure. This thesis analyses how advancements in explosive technologies and their utilization on the battlefield influence the trajectory of military operations. The Russo-Ukrainian war, in which various explosives were extensively utilized, exemplifies the evolution of conventional and hybrid warfare techniques in modern conflicts. The study comprehensively addresses the effects of military explosives on civil society, environmental destruction, and long-term consequences. Explosives have been shown to cause severe damage to civilian infrastructure, severely affecting the quality of life of civilians. Furthermore, environmental degradation in conflict zones poses a threat to the sustainability of natural resources. In this context, evaluating the short-term tactical effects of military explosives and their long-term social, environmental, and economic consequences will provide a more comprehensive understanding of modern warfare strategies.