Endüstriyel patlayıcıların askeri alanda kullanımı ve endüstriyel patlayıcılarla mağara tahribi
Industrial explosives in the military field use and industrial explosives cave destruction
- Tez No: 928366
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Chemical Engineering, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Askeri alanda kullanılan patlayıcılar ile günümüz endüstrisinde kullanılan endüstriyel patlayıcılar farklılıklar göstermektedir. Askeri alanda kullanılan patlayıcıların amacı, muharebe sahasında istihkam desteği sağlayarak dost birliklerin hareket kabiliyetini arttırmak, düşman hareket kabiliyetini engellemektir. Patlayıcılar askeri hedeflere ulaşmak maksadıyla alanlar, yapılar/altyapılar, askeri tesisler , engeller , mayın tarlaları ve askeri malzemelerin tahrip yöntemleri ile kullanılmaz hale getirilmesi veya ortadan kaldırılmasını sağlar. Terörle mücadelede de önemli bir yere sahip olmakla birlikte, Savunma Sanayisinde ise mühimmat yapımında çok büyük önem arz etmektedir. Endüstriyel patlayıcılar, askeri patlayıcılara göre nispi etkinlik faktörü (detonasyon hızı) düşük patlayıcılardır. Maden sektöründe; maden kazılarında. İnşaat sektöründe; yol yapımı, tünel yapımı, baraj ve bina yapılarının yapımı/yıkımı, metro ve yeraltı yapılarının inşasında kullanılmaktadır. Endüstriyel patlayıcıların nispi etkinlik faktörü (detonasyon hızı) düşük olsa da askeri amaçlar için kullanılabilirliğini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Explosives used in the military field and industrial explosives used in today's industry show differences. The purpose of the explosives used in the military field is to increase the mobility of the friendly troops by providing fortification support on the battlefield and to prevent the mobility of the enemy. Explosives enable the destruction or destruction of areas, structures/infrastructures, military facilities, obstacles, minefields and military materials in order to achieve military objectives. Although it has an important place in the fight against terrorism, it has a great importance in the production of ammunition in the Defense Industry. Industrial explosives are explosives with a low relative efficiency factor (detonation rate) compared to military explosives. In the mining sector; in mine excavations. In the construction industry; It is used in road construction, tunnel construction, construction/destruction of dams and building structures, subway and underground structures. Although the relative efficiency factor (detonation rate) of industrial explosives is low, we will examine their usability for military purposes.