Yem Sanayi Türk Anonim Şirketi'nde hammadde verimliliğinin ölçülmesi
Raw material productivity measurement in Turkish Feed Industrial Corporation
  1. Tez No: 9441
  2. Yazar: SEBAHAT ARSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YEM SANAYİİ TÜRK ANONİM ŞİRKETİ* NDE HAMMADDE VERİMLİLİ?İNİN ÖLÇÜLMESİ Sebahet ARSEVEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Rauf ARIKAN 1990, Sayfa: 117 jüri : Prof.Dr. Rauf ARIKAN Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. 1.Hakkı İNAN Bu araştırmada, Türkiye hayvancılığının gelişmesinde rolü olan Yem Sanayii Türk A.ş.'nin hammadde verimlilik analizi yapılmıştır. Ayrıca, araştırmanın ülkemiz yem sektörüyle ilgili genel bilgiler verebilecek içerikte olmasına da özen gösterilmiştir. Verimlilik analizi kapsamına Yem Sanayii Türk A.Ş'nin sekiz adet fabrikası dahil edilmiştir. Her fabrikada en fazla üretimi yapılan dört çeşit yeme ait yem maliyet tabloları ve fabrikanın toplam yem üretimine ait genel maliyet tabloları hazırlanmıştır. Bu tablolardan hesaplamalar neticesinde verimlilik oranları bulunmuştur. Araştırmada 1989 yılı I. döneminin mamul ve hammadde girdileri değer, miktar ve fiyat bakımından, 1988 yılının I. dönem verileri ile karşılaştırılarak hammadde verimliliği ölçülmüştür. Toplam üretimin, üretimde kullanılan hammaddenin toplamına oranlanmasıyla toplam verimlilik oranı bulunmuştur. Yine toplam üretimin hammaddelerin her birine ayrı ayrı oranlanmasıyla kısmî verimlilik oranı hesaplanmış tır. Araştırma kapsamına alınan fabrikalarda toplam üretime sit verimlilik oranları 0.9740 - 1.0164 arasında bulunmuştur. Diğer bir ifade ile, bir fabrikada % 2.60 (= 1-0.9740) oranında verimlilikte azalma olurken, diğer bir fabrikada ise en yüksek verimlilik artışı % 1,64 oranında olmuştur. Araştırmada, ayrıca üretim maliyeti ile ilgili olarak maliyet yapı oranları tablosu ile mali analizle ilgili olarak bilanço, satış, ticaret ve kârlılık oranları tablosu geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Karma yem, verimlilik, hammadde maliyeti, hammadde verimliliği, kısmî verimlilik, toplam verimlilik.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis RAW MATERIAL PRODUCTIVITY MEASUREMENT IN TURKISH FEED INDUSTRIAL CORPORATION Sebahat ARSEVEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Rauf ARIKAN 1990, Page: 117 Oury : Prof.Dr. Rauf ARIKAN Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof.Dr. î. Hakkı İNAN In this research, raw material productivity in Turkish Feed Industrial Corporation, which plays an important role in the development of Turkish livestock sector has been investigated, furthermore, this research has included general information about our country's feed sector. The productivity analysis consists of the eight factory's of Turkish Feed Industrial Corporation. The feed costs tables of the four kinds of feed, which are produced the most in each factory and the general costs table of the factories total feed production have been prepared. As a result of the calculations of these tables, the productivity rates have been found. In this research the raw material productivity has been measured by comparing the value, amount and price of the product and raw material inputs of the I. term in 1989 with the data of the I. term in 1988. The total productivity rate was found by proportioning the total production with the total raw material used in the production. Also, by proportioning every raw material with the total production the partial productivity rate was calculated. It was found that the productivity rates for the total production change between 0.9740 - 1.0164. This means that while there is a productivity decrease of 2.60 % (=1-0.9740) in one factory, there is the highest productivity of 1.64 % in another factory. In this research, furthermore, the cost structure rates related to the production costs and the balance sheets, sales, trade and profitability rates in order to help financial analysis has also been developed. KEY WORDS: Mixed feed, productivity, raw material costs, raw material productivity, partial productivity, total productivity.