Çubuk ilçesi köylerinde şeker pancarı üretimi yapan ailelerin sosyo-ekonomik yapıları üzerine bir araştırma
Graduate school of Natural and applied sciences
  1. Tez No: 9440
  2. Yazar: TURGAY DOLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇUBUK İLÇESİ KÖSLERİNDE ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ YAPAN AİLELERİN SOSYO-EKONOMİK YAPILARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Turgay DOLAR Ankara Üniversitesi fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 1990, Sayfa t 123. Jüri : Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof. Bu araştırma, Çubuk ilçesi köylerinde yürütülmüştür. Bu çalışma ile şeker pancarı üretimi yapan ailelerin sosyo ekonomik durumları ve tarımsal yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. İncelenen işletmelerde ortalama aile nüfusu 6.70 olarak saptanmıştır. Bu nüfusun 3.44'ü erkek, 3. 26' sı kadın dır. Tüm işletmeler ortalamasında okur-yazar oranı İ° 78.72 olup, bu oran erkek nüfusta (# 73. 42), kadın nüfusa($ 26.58) göre daha yüksektir. İncelenen işletmeler ortalama 156.8 dekar işletme arazisine sahip bulunmaktadır. Aileler şeker pancarı üretimini büyük çoğunlukla (% 81.71) kendi mülk arazisinde yapmaktadır. Tüm işletmeler ortalamasında işgücü varlığı 4.22 E.İ.B. olup, işletmelerde gizli işsizlik sözkonu- sudur. Ailelerin %> 82.93*ü şeker pancarı tarımında yabancı işgücü kullanmıştır. İncelenen işletmelerin %» 81. 71' i traktöre sahip bulunmaktadır. İlçede tarımsal yayım hizmetlerinin yeter siz kaldığı saptanmıştır. Ailelerin büyük bir kısmının şeker pancarı üretiminden vazgeçme eğiliminde oldukları gözlenmiştir. Şeker pancarı üreticilerine hertürlü girdi zamanında ve uygun şartlarla sağlanmalı ve çiftçileri teşvik edici önlemler alınmalı, Yayım hizmetleri yeniden düzenlenmelidir. ANAHTAR KELİMELER : Sosyal Yapı, Tarımsal Yapı, Haberleşme Davranışları, Toplumsal Değişme, Boş Zamanlar, Tutum ve Değer Yargıları.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters The si e Turgay DOLAR Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Science e Supervisor: Prof.Dr. Nurettin“YILDIRAK 1990, Page : 123 Jury: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr. Haluk KASNAKO?LU This research has ”been held in the villages of Çubuk district. By this study, analyzing the socio-economic structure and agricultural structures of the families in sugar-he^t production has“been aimed. In the analyzed cultivations, average family size has found to he 6.70. 3.44 of this family members were male and 3.26 were female. In the average of all cultivations proportion of literate people has found to he 78.72 i° and this proportion has ”been higher in males (73.42 $) than in females (26,58 f°).Analyzed cultivations has had 156.8 one-tenth hectare of cultivation land in the average. Most of the families (81.71 & has“been doing production of sugar-heet in their own properties of lands. In the average of all cultivations, manpower has found to he 4.22 male-work-unit and there is hidden unemployement. 82.93 f« of the families has used foreign workforce in sugar-heel cultivation. 81.71 $ of the analyzed cultivations has had tractor. It has ”been determined that agricultural puhlication services are insufficient in the district. The tendency of most of the families towards not producing sugar-heet has“been recognized. Sugar-heet producers have to he supplied hy all kinds of inputs at the right times and with suitahle conditions; productions promoting the farmers have to he taken and publishing services has to he rearranged, KEY WORDS s Social structure, Agricultural structure, Communicational ”behaviors, Social change, Free time, Manners and Appraisals,