Türk tarımında girdi kullanımında kooperatiflerin payı
The share of cooperatives in farm supplies in Turkish agriculture
  1. Tez No: 9442
  2. Yazar: GÜLEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK TARIMINDA GİRDİ KULLANIMINDA KOOPERATİFLERİN PAYI Gülen ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dala Danışman: Prof.Dr. Zıya Gökalp MÜLAYİM 1990, Sayfa: n3 3üri : Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof.Dr. Ayhan TAN Bu araştırmanın amacı, Türk tarımında gübre, tohum, yem, zirai mücadele ilacı, tarım alet ve makinaları gibi girdilerin dağıtımında devlet ve özel sektörler yanında kooperatif sektörün payının belirlenmesi ve böylece ülkemizde eksikliği hissedilen kooperatiflerin girdi dağıtımında payını oran olarak elde etmekdir. İncelemede, ülkemiz kooperatifçiliği, alım kooperatiflerinin önemi ve ele aldığımız gübre, tohum, yem zirai mücadele ilacı, tarım alet ve makinaları gibi girdilerle ilgili genel bilgiler ve daha sonrada tarımsal kooperatiflerimizin bu girdilerin dağıtımındaki payları belirlenmiştir. Bu konuda ülkemiz kooperatifçiliğinin çok fazla bir paya sahip olmadığı ve gelişmeler kaydetmesi gerektiği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal girdi, gübre, tohum, yem, zirai mücadele ilacı, tarım alet ve makinaları, girdi dağıtımı, tarım alım kooperatifleri
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis THE SHARE OF COOPERATIVES IN FARM SUPPLIES IN TURKISH AGRICULTURE Gülen ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department Of Agricultural Economics Superyisor:Prof.Dr.Ziya Gökalp MÜLAYÎM 1990, Page : 113 3ury : Prof.Dr. Ziya Gökalp MÜLAYÎM Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof. Dr. Ayhan TAN The purpose of this study is the determination of the share of cooperatives beside the public and private sector in distribution and utilizing of farm supplies like fertilizers, seeds, grains and agricultural tools and machines in Turkish agriculture and to obtain the rate of the role of the cooperatives in the distribution of inputs. In this study, an introductory information is given about the cooperatives in Turkey, importance of purchasing cooperatives, and inputs like fertilizers, seeds grains and agricultural tools and machines in Turkish agriculture. Then the percentage share of cooperatives in farm supplies is determined. It is understood that Turkish cooperatives doesn't have a significant share in this aspect and they have to be improved. KEY WORDS: farm supplies, fertilizer, seed, grain, chemicals for agricultural control and protection, agricultural tools and machines, inputs distribution, agriculture purchasing cooperatives.