Günümüz mobilya tasarımında süs algısını etkileyen faktörlerin nurus mobilya özelinde incelenmesi
An examination of the factors affecting ornament perception in today's furniture design with respect to nurus furniture
  1. Tez No: 944113
  2. Yazar: HASAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Süs kavramı, estetik ve mobilya tasarımında hem dekoratif hem de işlevsel bir unsur olarak önemli bir yere sahiptir. Tarih boyunca süsleme, mobilyaların yalnızca görsellik kazanması için değil, aynı zamanda kültürel, sosyal ve duygusal mesajlar taşıması için kullanılmıştır. Estetik açıdan süsleme, bir mobilya tasarımının kullanıcıyla görsel ve duygusal bir bağ kurmasını sağlar. Bu bağlamda, süs unsurları bir tasarımın sadece dekoratif bir unsuru değil, aynı zamanda tasarımın genel anlamını ve değerini zenginleştiren bir araçtır. Süsleme, mobilya tasarımında estetik ve işlevsellik arasında güçlü bir köprü oluşturarak tasarımı daha anlamlı kılar. Süs algısına inceleyerek günümüz ve geleceğin tasarım süreçlerine yön göstermeyi amaçlayan bu çalışmada süs öğesinin, mobilya tasarımı ile olan ilişkisi kavramsal olarak incelenmekte, tarihsel süreç içerisinde geçmişten günümüze geçirdiği bu değişimlerin mobilya tasarımlarına olan etkisi örneklendirilmektedir. Nurus'un tasarım anlayışı, sekiz önemli tasarımcı ve Nurus D.Lab'in inovatif üretim yaklaşımları çerçevesinde; Sürdürülebilirlik Ve Ekoloji, Çağdaş Üretim Teknolojileri, Hammadde Ve Malzeme Kullanımı, Yapay Zeka Kullanımı, Kültürel Unsurlar, Tasarımcının Estetik Algısı, Moda Ve Dönem Stilleri, Ekonomik Faktörler İle Tüketici Profil Ve Tercihleri ve Marka Kimliği olarak 9 maddede analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ornament has an important place in health, aesthetics and furniture design as both decorative and functional unique. Throughout historical ornaments, furniture has been used not only to gain visuality, but also to convey cultural, social and emotional messages. From an aesthetic perspective, ornaments allow a furniture design to establish a visual and emotional connection with the user. In this context, ornamental elements are not only a decorative element of a design, but also a tool that enriches the overall meaning and value of the design. Elegant, a strong bridge between aesthetics and functionality in furniture design is more meaningful. In this study, which aims to guide today's and future design processes by examining the perception of ornament, the relationship between the ornament element and furniture design is examined conceptually, and the effects of these changes from the past to the present in the historical process on furniture designs are exemplified. Nurus's design approach is analyzed in 9 items as Sustainability and Ecology, Contemporary Production Technologies, Raw Material and Material Usage, Artificial Intelligence Usage, Cultural Elements, Designer's Aesthetic Perception, Fashion and Period Styles, Economic Factors and Consumer Profile and Preferences and Brand Identity within the framework of eight important designers and Nurus D.Lab's innovative production approaches.