Müzelerde izleyici oluşturma üzerine: Türkiye ve batı müzeciliğinde karşılaştırmalı teknik ve yöntemler
Audience development in museums: Comparative techniques and methods in Turkish and western museology
  1. Tez No: 944114
  2. Yazar: NAZLI BEŞER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SİNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, müzelerin izleyicilerle ilişkisini ve izleyici oluşturma süreçlerini ele almaktadır. Çalışma, müzelerin tarihsel kökenlerinden başlayarak, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki müze olgusunu ve Batı müzeciliği ile karşılaştırmalı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Tez, Uluslararası Müzeler Konseyi'nin (ICOM) 2022 yılında kabul ettiği güncel müze tanımını temel alarak, müzelerin somut ve somut olmayan mirası koruma, araştırma, sergileme ve toplulukların katılımını teşvik etme işlevlerini inceler. Bu bağlamda, müzelerin toplumsal ihtiyaçlara yanıt verme kapasitesini artırmak için kullanılan modern iletişim araçları ve yöntemleri değerlendirilmiştir. Tezin amacı, Türkiye'den ve Avrupa'dan kültür kurumlarının/müzelerin izleyici oluşturma stratejilerinin araştırılması ve değerlendirilmesidir. Bu kapsamda müze raporları ve müze çalışanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veri toplanmış; Sakıp Sabancı Müzesi'nin izleyici geliştirme süreçlerine dair örnekler ve geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur. Çalışma, müzelerin tarihsel gelişimine geniş bir perspektifle yaklaşarak, İskenderiye Müzesi ve Rönesans müzelerinden modern müzelere uzanan süreçte müzeciliğin evrimini incelemiştir. Batı'da izleyici oluşturma konusunda başarısı ispatlanmış müzelerin topluluk oluşturma süreçlerinde olumlu etkisi olan yöntemler araştırılmış, Türkiye'deki kültür kurumlarındaki süreçlerin benzerlik ve farklılıklara değinilmiştir. Sakıp Sabancı Müzesi örneği üzerinden Türkiye'deki özel müzeciliğin topluluk oluşturma süreçleri ve gelecekte kullanılabilecek izleyici oluşturma stratejileri üzerine erişilebilirlik, kapsayıcılık ve çeşitliliği merkeze alan somut öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the museum-audience interaction and the process of audience building. Taking its lead from the museum's historical roots, the work offers a comparative analysis of Western museology and the approach to managing museums in the Ottoman Empire. The thesis builds on the International Council of Museums' (ICOM) current description of the museums to examine their function of preserving, searching, and displaying the tangible and intangible cultural heritage, as well as [their methods for] encouraging the audience participation. To this end, the scope of the assessment involves modern communication tools and methods for increasing the museums' capacity to respond to the communities' needs. The thesis aims to compare the audience-building strategies adopted by Turkish and Western museums. To this end, qualitative data have been gathered through museum reports and semi-structured interviews with the museum employees, while offering samples and prospective suggestions regarding the Sakıp Sabancı Museum's audience-building process. The work adopts a comprehensive view of the history of the museums to assess their development within a time frame extending from the Alexandrian Museum and the museums of the Renaissance period to the modern museums. The scope of the research comprises the successful methods adopted by Western museums with a proven track record in audience building, considering the similarities and discrepancies between the cultural institutions in Turkey. The work offers tangible suggestions for the private museums' audience building processes and possible strategies to that end in Turkey, focusing on the issues of accessibility, inclusivity, and diversity.