1940-1945 yılları 2. Dünya Savaşı Türkiye ekonomisi
  1. Tez No: 944119
  2. Yazar: MERYEM ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarından, 1940-1945 yılları 2. Dünya savaşına dek yaşanan ekonomi çalışmalarının hem evrensel hem de milli mahiyetlerle politik ve sosyal gelişmeleri barındırarak, 3 bölüme ayrıştırılıp incelenmiştir. Birinci bölümde Türkiye'nin savaş öncesi ekonomik durumu ele alınmıştır, İkinci bölümde Türkiye'nin 1940-1945 savaş yılları ekonomisi ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, 1940-1945 yılları 2.dünya savaşı ekonomisinin düzeltilme ve iyileştirme politikaları ele alınmıştır. Türkiye Devletinin içinde bulunduğu savaş politikası ile iktisadi yaptırımların ekonomide oluşan büyüme, kalkınma, istihdam, borçlanma, kredi, tasarruf, yatırım sanayileşme, vergilendirme, iç borç, dış borç, alt sektör olan; tarım, petrol, maden Sanayi'nin ekonomik gelişimleri ve bunların ekonomideki yapılandırılmaları Türkiye'nin bu süreçte ekonomik politikalarında nasıl bir yöntem ve uygulama sergilediği açıklanmaya çalışılmıştır. 1923 Cumhuriyet'in kurulmasından, bu yana nasıl bir iktisadi ve ekonomik yol izlediği, uygulanan iktisadi politikaların edinilen yöntemlerle ele alınarak, ekonomi seviyesinin hangi aşamasında olduğu, sanayileşme, kalkınma ve yaptırımlarla savaş öncesi ve savaş sonrası durum tahlili yapılarak detaylı araştırılmış literatürlerle karşılaştırılıp aktarılmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin izlediği sosyoekonomik politikayla her ne kadar savaşa girme eyleminde bulunmayıp toprak edinme arzusundan ırak düşünceyle tarafsız bir politika izlemiş olsa da bulunduğu coğrafi konumu ile diğer ülkelerle olan siyasi ve ekonomi durumu tarafsızlık düşüncesiyle bağdaştıramamıştır. Dolaylı da olsa savaşın etkilerini yaşamıştır. Türkiye Devletinin yaklaşık bir milyon insanı silahaltına alması ile üretimde yaşanan aksaklıkların, hükümetin izlediği tarafsızlık politikasıyla büyük bir ordunun getirdiği ekonomik ihtiyaçlardan kaçınamamış olması. Silahaltına alınan ülke nüfusunun çoğunluğu üretimde yetersizlik seviyesine ulaşmış olması ithalatı da büyük ölçüde etkilemiştir, bu etkinin savaş yıllarında ülkenin ekonomisini giderek zayıflamasına neden olan iktisadi, ekonomi ve sosyal etkenler araştırılmıştır. 1940-1945 yıllarında kullanılan ekonomi yöntemlerinin, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin temellerinin farklı stratejiler geliştirilerek kurulmasından destek alınarak geliştirilmiştir. 1940 Milli koruma kanunu, 1942 varlık vergisi kanunu, 1943'te çıkarılıp yürürlüğe konulmasıyla ilgili araştırılmalar yapılmış, asıl amacın yaşanan savaşın tahribatlarını yok etmek olduğu, kanunların uygulamaya konulmasındaki gidişatı içerikleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. (Tecer, 2007:75)
Özet (Çeviri)
In our study, the economic studies experienced from the foundation years of the republic o Turkey, to the second World War between 1940-1945, including both universal and national political and social developments, were divided into 3 sections and examined. The first section addressed Turkey's pre-war economic situation while the second section addressed Turkey's 1940-1945 war years economy. The third and final section addressed the correction and improvement policies of the 1940-1945 World War II economy. The war policiy implemented in Turkey, within the framework o the economic polices implemented by the State was tried to be explained by taking into consideration the economic growth, development, emplovment,borrowing,credit, savings, investment, industrialization, taxation, domestic debt, foreign debt, subsectors such as agriculture, oil, mining industry developments and their structuring in the economy, and how the Republic of Turkey adopted a method and application in its economic policies during this period. Since the foundation of the Republic in 1923, the economic and economic path it has followed, the economic policies implemented, the stage of the economy, industrialization, development and sanctions, the pre-war and post-war situation analysis have been made and compared with detailed researched literatüre and tried to be conveyed. Although Turkey has not entered the war with the socio-economic policy it has followed and has followed a neutral policy away from the desire to acquire land, it has not been able to reconcile its geographical location and its political and economic situation with other countries with the idea of neutrality. It has experienced the effects of the war, albeitindirectly. The Turkish state with the conscription of approximately, one million people, the disruption in production and the fact that it could not avoid the economic needs brought about by a large army with the armed neutrality policy it followed, the majority of the country's population that was conscripted reached a level of inadequacy in production and greatly affected imports, The economic, economic and social factors that caused this effect to gradually weaken the country's economy during the war years were investigeted. The economic methods used in the years 1940-1945 are the establıihment of the foundations of today's Republic of Turkey economy by developing different strategies. Studies were conducted on the 1940 national protection law, the 1942 wealth tax law, and the enactment and implementation of these laws in 1943, and the main purpose was to eliminate the ravages of the war, and the course of the implementation of the laws was tried to be explainedwith their contents.