İlkokul öğrencilerine yönelik gölge eğitimde özel ders: Öğretmen ve veli görüşleri
Tutoring in shadow education for primary school students: Teacher and parent perspectives
- Tez No: 944120
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ALPAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz eğitim sistemi içinde özel dersler, öğrencilerin akademik başarılarını artırma potansiyeli taşıyan yaygın bir destek mekanizması olarak kendini göstermektedir. Özellikle ilkokul düzeyindeki öğrencilere yönelik özel derslerin etkileri ve bu derslerin paydaşlar tarafından nasıl algılandığı, eğitim araştırmaları içinde önemli bir konu olarak ele alınmaktadır. Bu tez çalışması, ilkokul seviyesinde alınan özel derslerin öğretmen ve veliler tarafından nasıl yorumlandığı, özel derslere ne için ihtiyaç duyulduğu, derslerin organizasyonu ve genel anlamda özel derse ne gibi anlam yüklediklerini, özel derslerin akademik boyutuna ek olarak sosyo-ekonomik bağlamda nasıl yorumlandığını analiz etmeyi hedeflemektedir. Özel derslerin yaygınlığı ve etkileri üzerine yapılan araştırmalar, genellikle öğrencilerin akademik performanslarını iyileştirdiği yönünde bulgular sunmaktadır. Ancak bu akademik boyutundaki olumlu değişim ele alınırken veliler ve öğretmenlerin bu süreci nasıl yönettiği ve konumlandırdığı da tartışma konusudur. Veliler ve öğretmenlerin özel ders öncesinde, ders süresince ve devamında akademik başarı dışında neye odaklandıkları veya dersleri nasıl organize ettikleri gibi yönetsel boyutlar incelenerek literatüre katkı sunulmalıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak, öğretmen ve velilerden konu hakkında derinlemesine bilgi toplanması hedeflenmektedir. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu yöntem, öğretmenlerin ve velilerin birebir özel dersler hakkındaki deneyimlerini, görüşlerini ve algılarını derinlemesine anlamamıza olanak sağlamıştır. Bu çalışma, özel derslerin ilkokul düzeyindeki öğrenciler için potansiyel faydaları, bu derslerin nasıl daha etkili bir şekilde düzenlenebileceği, ders öncesi ve devamında öğretmen ve velilerin süreç yönetimini nasıl sağladığı konusunda önemli bulgular sunmaktadır. Katılımcılar, ilkokul kademesindeki öğrencilere özel ders veren öğretmenler ve çocuğuna ders aldıran velilerinden oluşmaktadır. Özellikle, eğitim politikalarının ve okul sistemlerinin bu tür destek mekanizmalarını nasıl entegre edebileceği ve erişilebilir hale getirebileceği üzerine önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, öğretmenlerin ve velilerin özel dersler konusundaki görüşlerinin, eğitim uygulamalarının ve ebeveyn-öğretmen iletişiminin geliştirilmesinde kritik bir rol oynadığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's education system, private lessons are a widespread support mechanism that has the potential to increase students' academic success. The effects of one-on-one private lessons, especially for primary school students, and how these lessons are perceived by stakeholders are considered an important topic in educational research. This thesis aims to analyze how teachers and parents interpret one-on-one private lessons at the primary school level, why private lessons are needed, the organization of the lessons and what meaning they attribute to private lessons in general, and how private lessons are interpreted in the socioeconomic context in addition to their academic dimension. Studies on the prevalence and effects of private lessons generally provide findings that they improve students' academic performance. However, while addressing the positive change in this academic dimension, how parents and teachers manage and position this process is also a matter of debate. What parents and teachers focus on other than academic success during the private lesson process until the lesson takes place and afterwards, and how it is organized should be examined in detail and added to the literature. The aim of the research is to collect in-depth information on the subject from teachers and parents by using the qualitative research method. A semi-structured interview form was used in the data collection process. This method allowed us to deeply understand the experiences, opinions and perceptions of teachers and parents about one-on-one private lessons. This study provides important findings on the potential benefits of private lessons for primary school students, how these lessons can be organized more effectively, and how teachers and parents manage the process before and after the lesson. The participants consist of private lesson teachers working in different primary schools and parents of students who prefer private lessons. In particular, suggestions were made on how education policies and school systems can integrate such support mechanisms and make them accessible. In addition, it was emphasized that the opinions of teachers and parents about private lessons play a critical role in the development of educational practices and parent-teacher communication.