Servikal displazi nedeniyle kolposkopi yapılan hastalarda tip IV kollajen düzeyinin incelenmesi
Examination of type IV collagen levels in patients undergoing colposcopy due to cervical dysplasia
- Tez No: 944123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ALDIKAÇTIOĞLU TALMAÇ, DR. TOLGA ÇİFTPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, servikal displazi tanısı nedeniyle kolposkopi uygulanan hastalarda Tip IV kollajen düzeylerini inceleyerek, bu biyobelirtecin tanısal ve prognostik değerini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the levels of Type IV collagen in patients undergoing colposcopy due to a diagnosis of cervical dysplasia, and to evaluate the diagnostic and prognostic significance of this biomarker. Materials and Methods: This prospective case-control study was conducted between February 2025 and March 2025 at the Gynecologic Oncology Clinic of Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital. Patients referred for colposcopy for various indications were included. Type IV collagen levels were measured from cervical lavage samples collected during colposcopy using the ELISA method. Participants were classified into three groups based on their histopathological diagnosis: those without cervical intraepithelial neoplasia (CIN) (control group), LSIL (low-grade squamous intraepithelial lesion), and HSIL (high-grade squamous intraepithelial lesion). Type IV collagen levels were compared among the groups, and a p-value of