Servikal biyopsi sonucu normal olan ve servikal displazi olan hastalarda doku nikotinamid fosforibozil transferaz düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 679083
  2. Yazar: EDA EVİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN ÜREYEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Serviks kanseri üçüncü en yaygın jinekolojik kanserdir ve dünya çapında hastalığın %85'inden fazlası, gelişmekte olan ülkelerde meydana gelir. Ektoserviks yüzeyel epitelinden kaynaklanan skuamöz hücreli karsinomlar en yaygın olanıdır. Servikste oluşan düşük dereceli lezyonların çoğunda gerileme kendiliğinden gerçekleşir, daha yüksek dereceli displaziler ise in situ karsinomaya, bu da invaziv kansere ilerler. Son yıllarda servikal preinvaziv lezyonları daha doğru saptamak için daha sensitif belirteçler bulmak birçok çalışmanın amacı haline gelmiştir. Biz mevcut çalışmada HPV pozitifliği nedeniyle kolposkopik biyopsi alınan, servikal displazili ve sonucu normal gelen hastalarda doku NAMPT seviyelerini çalışarak birincil olarak servikal displazi-NAMPT ilişkisinin varlığını, ikincil olarak da NAMPT ekspresyon düzeylerinin servikal displazi varlığı ile mi yoksa HPV varlığı nedeniyle mi arttığı sorusunu araştırmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Hastanemiz jinekolojik onkoloji polikliniğinde Ağustos 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında HPV pozitifliği ile kolposkopiye başvuran ve kolposkopik biyopsi alınan hastaların doku örnekleri prospektif olarak incelenmiştir. Bu çalışmada örneklem sayısı hesaplanırken F tests-ANOVA uygulanmıştır ve her gruba 21 hasta olmak üzere örneklem büyüklüğü toplam 63 hasta olarak hesaplanmıştır. Kolposkopik biyopsi sonucu normal, CIN 1 ve CIN 2, 3 gelen hastaların biyopsi materyallerinde NAMPT ekspresyonu düzeyi belirlenmiş ve normal-servikal displazili doku arasında veya farklı servikal displazi dereceleri arasında NAMPT doku düzeylerinde fark ve ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmaya kolposkopik biyopsi sonucu normal 25 hasta, CIN 1 olan 30 hasta ve CIN 2 ve 3 olan 31 hasta, toplam 86 hasta dâhil edildi. Hastaların ortalama yaşı 40 (aralık, 19-65) idi. Alınan serviks biyopsi sonuçlarına göre yapılan 3 grupta yaş, kilo, boy, BMI, HT varlığı, DM varlığı ve sigara içiciliği açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0.113, p=0.437, p=0.858, p=0.278, p=0.802, p=0.727 ve p=0.066).
Özet (Çeviri)
Aim of study: Cervical cancer is the third most common gynecological cancer and more than 85% of the disease occurs in developing countries worldwide. Squamous cell carcinomas are the most common histopathological type. Regression occurs spontaneously in most low-grade lesions in the cervix, while higher-grade dysplasias progress to in situ carcinoma, which in turn progresses to invasive cancer. In recent years, it has become the aim of many studies to find more sensitive markers to detect cervical preinvasive lesions more accurately. In the current study, we aimed to investigate the existence of a relationship between cervical dysplasia and NAMPT, and secondly, whether the NAMPT expression levels increase due to the presence of cervical dysplasia or the presence of HPV by studying tissue NAMPT levels in patients with cervical dysplasia and normal results, who underwent colposcopic biopsy due to HPV positivity. Materials and methods: This study is a prospective descriptive study. Tissue samples of patients who applied for colposcopy with HPV positivity and received colposcopic biopsy between August 2020 and March 2021 in the gynecological oncology outpatient clinic of our hospital were prospectively examined. F testsANOVA was applied while calculating the sample number in this study, and the sample size was calculated as 63 patients, 21 patients in each group. The level of NAMPT expression was determined in the biopsy materials of patients whose colposcopic biopsy results were normal, CIN 1 and CIN 2, 3 and whether there was a difference and relationship between normal and cervical dysplasia tissue or between different degrees of cervical dysplasia in NAMPT tissue levels was investigated. Results: 25 patients with normal colposcopic biopsy results, 30 patients with CIN 1 and 31 patients with CIN 2 and 3, a total of 86 patients were included in this study. The mean age of the patients was 40 (range, 19-65). There was no significant difference in age, weight, height, BMI, presence of HT, presence of DM and smoking in the 3 groups performed according to the cervical biopsy results (p=0.113, p=0.437, p=0.858, p=0.278, p=0.802, p=0.727 and p=0.066, respectively).