HPV enfeksiyonu ve servikal displazi olgularında serum ve vajinal sıvıda SLPI (sekretuar lökosit peptidaz inhibitörü) düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum and vaginal fluid levels of secretory leukocyte peptidase inhibitor (SLPI) in HPV infection and cervical dysplasia
  1. Tez No: 843777
  2. Yazar: CEYLAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİNKAYA KOCADAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda HPV pozitif ve servikal displazi tanılı hastalarda serum ve vajinal sıvı SLPİ protein düzeyleri ELİSA yöntemi ile değerlendirilerek HPV enfeksiyonu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Jinekoonkoloji kliniğinde yüksek riskli hpv enfeksiyonu ve servikal displazi nedeniyle takip edilen ve kolposkopi yapılan, 30-65 yaş aralığındaki kadınlar çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ise aynı yaştaki sitoloji negatif ve HPV negatif sağlıklı kadınlar dahil edilmiştir. Kolposkopik muayene öncesinde serum fizyolojik solüsyonu kullanılarak servikovajinal lavaj ile 5 ml sıvı örneği ve 5 ml biyokimya tüpüne kan örneği alınmıştır. Yüksek riskli HPV tipi, servikal sitoloji sonucu, kolposkopik değerlendirme ve biyopsi sonucu, servikal SLPİ düzeyleri, yapılacak ise LEEP-Konizasyon materyalinin patolojik sonucu verileri toplanmıştır. Çalışmada; (1) HPV Tip 16-18 (+) ve servikal sitolojisi ASCUS, (2) HPV Tip 16-18 (+) ve servikal sitoloji normal, (3) Yüksek riskli HPV Tip non-16-18 (+) ve servikal sitolojisi ASCUS, (4) En az 2 yıl persiste eden yüksek riskli HPV Tip non-16-18 (+) ve servikal sitoloji normal, (5)Yüksek riskli HPV tipinden ve servikal sitoloji sonucundan bağımsız olarak servikal displazi (CIN 2/3) tanılı olgular, (6)Yüksek riskli HPV testi (-) sitoloji normal (kontrol grubu) olarak toplam 6 grupta toplamda 128 olgu incelenmiştir. Servikovajinal sıvı ve kan SLPI düzeyleri ELİSA yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular : Servikovajinal sıvıda ortalama SLPI düzeyleri HPV ve sitolojiden bağımsız olarak kontrol grubunda 1981ng/ml, CIN1 grubunda 2059,7ng/ml, CIN 2/3 grubunda 2178,2ng/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate serum and vaginal fluid SLPI protein levels in HPV positive patients with cervical dysplasia by ELISA method and to investigate the relationship with HPV infection. Materials and Methods: Women between the ages of 30-65 who were followed up in the gynecooncology clinic for high-risk HPV infection and cervical dysplasia and underwent colposcopy were included in the study. The control group included cytology-negative and HPV-negative healthy women of the same age. Before colposcopic examination, 5 ml of fluid sample was collected by cervicovaginal lavage using saline solution and 5 ml of blood sample was collected. Data on high-risk HPV type, cervical cytology result, colposcopic evaluation and biopsy result, cervical SLPI levels, and pathological result of LEEP-Conization material were collected. In the study; (1) HPV Type 16-18 (+) and cervical cytology ASCUS, (2) HPV Type 16-18 (+) and normal cervical cytology, (3) High-risk HPV Type non-16-18 (+) and cervical cytology ASCUS, (4) High-risk HPV Type non-16-18 (+) and normal cervical cytology persisting for at least 2 years, (5)Cervical dysplasia (CIN 2/3) diagnosed cases regardless of high-risk HPV type and cervical cytology result, (6)High-risk HPV test negative and cytology normal (control group), a total of 128 cases in 6 groups were analyzed. Cervicovaginal fluid and blood SLPI levels were analyzed using ELISA method. Results: Mean SLPI levels in cervicovaginal fluid were found to be 1981ng/ml in the control group, 2059.7ng/ml in the CIN1 group and 2178.2ng/ml in the CIN 2/3 group, independent of HPV and cytology.