Tarabzon'da dereceye giren basketbol hentbol ve voleybol ilköğretim okul takımlarının temel motorik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 94417
  2. Yazar: ALİ KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; Trabzon ilinde yapılan orta okullar arası basketbol, hentbol ve voleybol müsabakalarında dereceye giren takımlarda mücadele eden kız ve erkek sporcuların temel motorik ve fiziksel özelliklerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 1999-2000 eğitim-öğretim yılında yapılan orta okullararası basketbol, hentbol ve voleybol müsabakalarında ilk üç dereceye giren kız ve erkek takımların her birinde oynayan 10 ar sporcudan (90 kız 90 erkek) toplam 180 sporcu öğrenci denek olarak kabul edilmiştir. Takımların yaş, boy, kilo, 30 metre koşu, çabukluk, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, esneklik, sınav ve basketbol topu fırlatma özellik ve becerileri arasında iki yönlü anova testi uygulandı. Anova testinde saptanan anlamlı farklılıklar için ikinci seviye testi olarak Tukey's testi uygulandı (HSD) buradan elde edilen değerden son olarak matrix karşılaştırması yapıldı. Test sonuçları erkek sporcuların genelde kızlardan daha iyi derecelere sahip olduklarını gösterirken, spor dallan arasında da anlamlı farklılıklar saptandı. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate of basic physical characteristics and psychomotor features of basketball, volleyball and handball female and male teams who were first, second and third place in middle school league in Trabzon. Ten players of each team were chosen from basketball, handball and volleyball teams. 80 female and 80 male total 180 students were chosen as a subject in this study. Height, weight, 30 metres, quickness, vertical jump, standing long jump, flexibility and throwing basketball's ball were measured. Two-way Anova test was produced each of above measurements. The results showed that there was a significant difference between male and female teams in most measurements. Male sportsmen were better score than females. It was also found significant differences between basketball, handball and volleyball teams. XIV