Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 1998-1999 eğitim-öğretim yılı özel yetenek sınavının, öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 94418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
VII 0.2. Özet Bu çalışmanın amacı; Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fatih Eğitim Fakültesi, Beden Eğitim ve Spor Bölümü, 1998/1999 Eğitim-Öğretim yılı Özel Yetenek Smav kriterlerinin, öğrencilerin akademik başarılan üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünü kazanan tüm öğrencilerin ÖSS, OÖB Puanı, Koordinasyon Testi ve Durarak Uzun Atlama Testi sonuçlan ve bir yıllık eğitimleri sonrasında teorik ve uygulamalı derslerden almış olduklan yıl sonu başarı puanları toplandı. Regresyon analizleri sonrasında, smav kriterlerinden olan OÖB Puanının ve Durarak Uzun Atlama testi sonuçlannın teorik derslerdeki başanyı; ÖSS ve Durarak Uzun Atlama testi sonuçlannın uygulamalı derslerdeki başanyı; OÖB Puanının ve Durarak Uzun Atlama testi sonuçlannın genel akademik başanyı anlamlı bir şekilde etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
VIII 0.3. Summary The aim of this study was to investigate that the results of the“Aptitude Test”in Karadeniz Technical University, Fatih Education Faculty, Physical Education and Sports Deparment in 1998-1999 effects over the student's achievements. Therefore, the results of ÖSS point, OÖB point, Coordination Test and Long Jump of all students, achieving physical education and sports department's in 1998-1999, was collected. Then, the grades of practical and thoretical class that these students took during a year was collected. As a result of regretion analyses it has been found out that OÖB point and Long Jump's scores have effected the oretical class's and general academic achievements and ÖSS point Long Jump's scores have effected practical class's achievement.