Ticaret bankalarında etkinlik ve verimlilik analizi (1980-1998)
  1. Tez No: 94419
  2. Yazar: LALE YIĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
02. Özet Temeli paranın değişim aracı olarak kullanılmaya başlanmasından önceye dayanan bankacılık hizmetleri günümüzde oldukça gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Çok yönlü işlevler yerine getiren bankacılık sektörü, fınansal sistemin en önemli kurumsal yapısını oluşturmaktadır. Bankacılık sistemi bir ülkede kaynak dağılımını etkileyerek ülkenin kalkınmasına hizmet etmektedir. Bu nedenle kaynakların banka eliyle yeniden dağılımı, ekonomik büyüme, sosyal adalet, bölgeler arası dengeli kalkınma açısından hayati önem taşımaktadır. Bankalar, kendilerinden beklenen fonksiyonları etkili bir şekilde gerçekleştirdiği sürece ekonomik kalkınmayı hızlandırırlar. Ülkemizde bankacılık sisteminin temelini ticaret bankaları oluşturmaktadır. Ticaret bankalarını diğer finansal kurumlardan ayıran en önemli özellik vadesiz mevduat toplamaları ve kaydi para yaratabilmeleridir. Bu sayede ülkenin kalkınmasında ve ekonomik gelişmesinde büyük bir öneme de sahiptirler. Ticaret bankacılığının temel işlevi mevduat olarak topladıkları fonları kısa vadeli kredi olarak verme ve bu işlemin sonunda kar elde etmeye dayanır. Para ve sermaye piyasalarının hızla gelişmesi, fınansal yenilikler, fınansal ürünlerin çeşitliliği, globalleşme gibi unsurlar ticaret bankalarının geleneksel tanımını değiştirmiş ve onları evrensel bankacılığa doğru taşımıştır. Ancak bu gelişmeler sahip ya da ortakların uzun dönemli servet maksimizasyonu olarak tanımlanan fınansal hedef fonksiyonlarında herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Bu hedefi gerçekleştirmek için bankalar mümkün olan en yüksek performansı sağlamak durumundadır. Bu çalışmanın amacı ekonomik hayatın vazgeçilmez unsuru ve ekonomik düzen içerisinde para politikalarının uygulayıcıları olan Türk ticaret bankalarında 1980-1998 yıllarını kapsayan dönemde etkinlik ve verimlilik analizinin yapılmasıdır. Analiz için rasyo yöntemi kullanılmış ve ticaret bankaları sahiplik yapılarına göre üçe ayrılmıştır. Kamusal, özel ve yabancı sermayeli ticaret bankaları şeklinde yapılan ayırım sonucunda bu bankaların bir karşılaştırması da yapılmış, hangi banka türünün daha etkin ve verimli çalıştığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary The banking services, history of which is started before using of money as a medium of exchange, are so improved and diversificated in today's contemporary world. The banking system serves to a nation's growth by effecting resource allocation. Hence, reallocation of the resources via banks has a serious importance for economic growth, social justice and a balanced development between regions. As long as the banks realized the missions which are expected from them, economic development will gain speed. In our country, the basics of the banking system consist of commercial banks. The most important points which differ them from others are to collect demand deposit and to able to create deposit money. Consequently the commercial banks have a great impact on a country growth and development. The basic function of commercial banking bases on the credit placement of the resources collected in the form of deposit and the creation profit at the and of this process. Rapid developments, regarding money and capital markets, financial innovations, diversification of financial products, globalization and some other factors, have changed the traditional definition of commercial banks and moved them towards to universal banking. Even though these developments, there has no any change on their financial object function which is defined as maximizing owners or shareholders' wealth in the long run. To realize this object, banks have to achieve the highest available performance. The basic aim of this study is to make an analysis of efficiency and productivity about Turkish commercial banks vital factors of economic life and practitioners of monetary policies at the period of 1980-1998. It is used to ratio method for this analysis and the commercial banks are divided into three sections, the commercial banks can be called as the public banks, private banks and foreign banks. It is also tried to determine that which kind of these banks work more efficiently and productive by comparing them. VII