Kriz dönemlerinde yönetim (Yaygın bir kriz örneği olarak tabii afetler)
- Tez No: 94420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
02. Özet Kriz Dönemlerinde Yönetim (KDY); beklenmeyen ve önceden tahmin edilemeyen olaylarla başetme ve bunu da kısa süre içerisinde yerine getirme olarak tanımlanabilir. Bu tez çalışmasının amacı, bir örgütün ( aile, şirket, kamu kurumu vb.), hayatını idame ettirme sürecinde kendi yapısını tehdit eden ve hedeflerine ulaşmasını engelleyecek boyutta oluşan kriz türlerine karşı yapılacak işlevlerin ne olması gerektiğini bilimsel bir çerçevede sunmaktadır. Dört bölümden oluşmakta olup ilk bölümde kriz yönetimi genel hatlarıyla teorik olarak ele alınmıştır. Burada görülmektedir ki kriz türleri olabildiğince farklı ve bir diğer deyişle doğal afetlerden, enerji sorununa, terör olaylarından, bilgisayarları tehdit eden virüslere kadar bir çok türü içine almaktadır. Birinci,ikinci ve üçüncü bölümlerde krizin tanımı yapılmış, kaynaklan sıralanmış, türleri geniş olarak yer almıştır. Ayrıca krizin süreci, aşamalar ve sonuçlarından bahsedilmek suretiyle sonuçta çözüm veya kaçınılmaz son krize girileceği bilimsel bir yöntemle ele alınmıştır. Yine krizle stres arasında da ilişki kurulmuştur. Dördüncü bölümde de kriz türlerinden en yaygını olan doğal afetler özeline geçilmiştir. Bu konu ülkemizin doğal afetler açısından oldukça hassas bir yapıya sahip olması ve bu konuda da biz yöneticilerin yeterli tecrübeye sahip olmamamız nedeniyle kapsamlı olarak ele alınmıştır. Burada tabii afet türleri belirtilmiş, tabii afet yönetimi tanımlanmıştır. Tabii afetlerle mücadelede Kısa-Orta-Uzun vadede alınması gereken önlemler belirtilmiştir. Bir afet sonrasında yapılması gerekenler öncelik sırasına göre sıralanmıştır. İlgili hukuksal düzenlemeler taranmış olup, uygulamada meydana gelen uyuşmazlıklar ve eksiklikler ele alınmıştır. Doğal afet anında üslup sorununun ne olması gerektiği, etkin iletişim ve uluslar arası işbirliği konusunu da kapsayan geniş ve kapsamlı bir çalışma olması düşüncesiyle hazırlanmıştır. vn tcvtamüKtnlıtujmtı;
Özet (Çeviri)
03.Summary Administration, in times of crisis, can be described as being able to cope with unexpected and unpredicted facts and performing these as soon as possible. The purpose of this study is to present a scientific outlook to many kinds of crises which will prevent an organization (e.g family,company,state institution ) from reaching its aims during its ongoing structure. İt consists of 4 parts and in the first part administration, in times of crisis is handled in general and theoretically. İt can clearly be seen here that the types of crises are entirely different fromone another or in other words they include a variety of things from natural disastres to energy problem from terrorist cases to computer viruses. İn the first second and the third part, the term“crisis”was defined, its sources and types were explained in great detail. İn addition to this, by stating the process of crisis, its progress and its outcome it was concluded in a scientific way that it would either result in a solution or in an inevitable crisis.And again a connetcion between crisis and stress was held. İn the fourth part the most common type of crisis, natural disasters, were considered. This subject was taken into account carefully for the reason that our country is very sensitive from natural disasters point of view and that our governors lack in experience. Here the types of natural oisasters were stated and the management of natural disasters was defined. Short, mid and long term measures that have to be taken while coping with natural disasters were stated. What has to be done just after a natural disaster happened was stadet according to its priority. Related law items were seeked for and the problems in practice were considered. This was prepared to be a deailed study about what the way of management should be in times of natural disasters with effective communication and international cooperation. vm