Nükleer güç santralinde meydana gelebilecek kaza durumunda radyasyon dağılımının incelenmesi ve tahliye
Analysis of radiation dispersion and evacuation in case of a possible accident at a nuclear power plant
- Tez No: 944214
- Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Nükleer Mühendislik, Accidents, Nuclear Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
u tez çalışmasında, nükleer güç santralinde (NGS) olası bir ağır kaza senaryosu sonucu atmosfere salınabilecek radyoaktif maddelerin dağılımı modellenmiş ve etki alanları belirlenmiştir. Çalışmanın amacı, ağır kaza sonucu risk altındaki alanları tespit etmek ve tahliye planlamasına yönelik bilimsel bir altyapı oluşturmaktır. Çalışmada, en kötü kaza senaryosu olarak soğutma kaybı ve enerji/elektrik kesintisinin birlikte meydana geldiği durum ele alınmıştır. Bu senaryo doğrultusunda, kaza sonrası atmosfere salınabilecek radyoaktif izotoplar olarak Sezyum-137 (Cs-137) ve İyot-131 (I-131) seçilmiştir. Bu iki radyonüklit, nükleer kazalarda çevreye en fazla yayılan ve insan sağlığı üzerinde kısa (I-131) ve uzun vadeli (Cs-137) etkileri bulunan izotoplar olup; farklı özellikleriyle atmosferik yayılım süreçlerini temsil etmeleri nedeniyle çalışmaya dahil edilmiştir. Atmosferik dağılım modellemesi için Hibrit Tek Parçacık Lagrangian Entegre Yörünge modeli (HYSPLIT) kullanılmıştır. Yapılan duyarlılık analizleri sonucunda, HYSPLIT modeli için zaman aralığı, toplam çalışma süresi ve salım süreleri belirlenmiştir. Elde edilen model çıktıları, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ortamına aktarılmış ve ArcGIS programı kullanılarak dağılım modelleri hazırlanmıştır. Model çalışmaları iki farklı tarihsel dönem için gerçekleştirilmiş olup; meteorolojik koşulların etkisiyle radyoaktif bulutun dağılım yönü belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, HYSPLIT programı ve CBS tabanlı analizler ile nükleer kaza senaryosu kapsamında bölgesel risk alanları haritalandırılmış, tahliye planlamasına temel oluşturacak veriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the distribution of radioactive substances that may be released into the atmosphere as a result of a possible severe accident scenario at a nuclear power plant (NPP) was modeled and their impact areas were determined. The aim of the study is to identify areas at risk as a result of a severe accident and to create a scientific infrastructure for evacuation planning. In this study, the worst-case accident scenario is the situation where cooling loss and energy/electricity outages occur together. In line with this scenario, Cesium-137 (Cs-137) and Iodine-131 (I-131) were selected as radioactive isotopes that may be released into the atmosphere after the accident. These two radionuclides are the isotopes that are most widely released into the environment in nuclear accidents and have short-term (I-131) and long-term (Cs-137) effects on human health; they were included in the study because they represent atmospheric dispersion processes with their different properties. Hybrid Single Particle Lagrangian Integrated Trajectory (HYSPLIT) model was used for atmospheric dispersion modeling. As a result of the sensitivity analyses, the time interval, total working time and release periods for the HYSPLIT model were determined. The obtained model outputs were transferred to the geographic information systems (GIS) environment and distribution models were prepared using the ArcGIS program. Model studies were carried out for two different historical periods; the distribution direction of the radioactive cloud was determined under the influence of meteorological conditions. As a result of the study, regional risk areas were mapped within the scope of the nuclear accident scenario with the HYSPLIT program and GIS-based analyses, and data that will form the basis of evacuation planning were produced.