Mersin Büyükşehir Belediyesinin radyasyon seviyesinin araştırılması
Investigation of radiation levels in Mersin Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 944215
  2. Yazar: AYŞE NUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toplumsal değişim ve gelişim, insan hayatında teknolojik alanın yoğun olarak kullanıldığı dönemi ortaya çıkarmıştır. Elektromanyetik gücün toplum içinde geniş bir alanı kapsaması, doğada yer alan radyoaktif elementlerin canlılar üzerinde yayılması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Teknolojik aletler dışında, güneşin yaydığı radyoaktif ışınımı artıran başka bir etken de vardır. Uzay ve güneş odaklı olarak yeryüzüne yansıyan ışınlar, yeryüzündeki radyoizotoplar kanalı ile topraklar ve yapı malzemeleri, doğal kaynaklar ve gıdalar yoluyla ışınlanmaktadır. Aynı zamanda X ışınları, gama ışınları, mikrodalgalar, radyo dalgaları ve radarlar radyasyonun çeşitli türleri olarak insan hayatında varlık kazanmışlardır. Gerek bu radyoaktif maddelerden yayılan radyasyon gerekse cep telefonları, bilgisayarlar, baz istasyonları gibi teknolojik aletler yapay olarak insan hayatını olumsuz etkileyebilmektedirler. Radyasyonun canlılar üzerinde asgarî etkiyi bırakacak çalışmalara yönelik uzun zamandır araştırmalar yapılmakta, toplumun yoğun olarak kullanımına sunulan alanlar üzerinde radyasyon haritaları çıkarılmaktadır. Radyasyon seviyesinin araştırılmasına yönelik yapılan bu çalışma Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde bulunan Kırmızı Lacivert İşhanı A-B Blokları, Makine İkmal Sahası ve Macit Özcan Spor Kompleksi'ndeki ölçümlerin alındığı birimler ölçüm alanını teşkil etmiştir. Çalışmanın yapıldığı binalarda, radyasyonun kısa süreli etkilerini azaltmak ve objektif ölçümler almak amacıyla, her katta koridorların orta noktaları ölçüm noktası olarak belirlenmiştir. Bu noktalarda, en az 3 dakika süren ölçümler, 10 dakikalık aralıklarla alınarak kaydedilmiştir. Birimlerde kullanımda olan telefonlar, bilgisayarlar, ampuller, yazıcılar, fotokopi makinaları, kamera kayıt sistemleri, hoparlör sistemleri gibi elektromanyetik güç kaynakları ve internet bağlantısının alan şiddet değerleri ölçülmüştür. Çalışma neticesinde ölçüm yapılan alanlarda bulunan mevcut elektromanyetik güç yoğunluğu değerlerinin 0-1 GHz aralığında olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak ölçüm yapılan alanlarda düşük bir radyasyon yayılımının bulunduğu saptanmıştır. Bu çalışma Mersin Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje Numarası: 2021-2-TP-4512
Özet (Çeviri)
Social change and development have revealed a period in which the technological field is used intensively in human life. The fact that electromagnetic power covers a wide area in society has resulted in the spread of radioactive elements in nature on living things. Apart from technological devices, it is another factor that increases the radioactive spread of the sun as a source of heat and light. The rays reflected to the earth, focused on space and the sun, are irradiated through soils and building materials, natural resources and foods through radioisotopes on the earth. At the same time, X-rays, gamma rays, microwaves, radio waves and radars have come into existence in human life as various types of radiation. Both the radiation emitted from these radioactive substances and technological devices such as mobile phones, computers, and base stations can artificially negatively affect human life. Research has been carried out for a long time on studies that will leave the minimum impact of radiation on living things, and radiation maps are prepared on areas that are intensively used by the society. This study, which was carried out to investigate the radiation level, consisted of the units where the measurements were taken in the Red Navy Blue Office Blocks A-B, Machine Supply Area and Macit Özcan Sports Complex in Mersin Metropolitan Municipality. In the buildings where the study was conducted, the middle points of the corridors on each floor were chosen as measurement points to reduce the short-term effects of radiation and take objective measurements. At these points, measurements were taken for at least 3 minutes at 10-minute intervals and recorded. Field strength values of electromagnetic power sources such as phones, computers, light bulbs, printers, photocopiers, camera recording systems, speaker systems and internet connections in use in the units were measured. As a result of the study, it was determined that the current electromagnetic power density values in the measured areas were in the range of 0-1 GHz. Based on the results obtained, it was determined that there was a low radiation emission in the measured areas. This study is supported by Mersin University Scientific Research Projects Coordination Unit. Project Number: 2021-2-TP-4512