Afak, Güneş, Haver mecmuaları inceleme, tahlili fihrist, seçilmiş metinler
- Tez No: 94422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Âfâk, Hâver, Güneş mecmuaları, Il.Abdülhamid döneminin yoğun sansür baskıları altında yayın hayatına başlamış, ancak yazı faaliyetlerini uzun süre devam ettirememiş mecmualardır. Âfâk, 20 Zilhicce 1299 - 25 Cemâziyelevvel 1300 (1882 - 1883) tarihleri arasında 7; Hâver, 15 Cemâziyelahir 1301 - 1 Şâbân 1301 (1885) tarihleri arasında 4; Güneş, 1301 (1886) - ? tarihleri arasında 12 sayı çıkabilmiş mecmualardır. Il.Abdülhamid döneminin basm-yayın hayatına ışık tutmak ve edebiyat tarihi yazıcılarına yardımcı olmak maksadıyle mecmua tedkîkine dayalı bir çalışma yapmağa karar verdiğimiz zaman, gördük ki, adı geçen mecmualardan hiç biri tek başına akademik bir çalışma için yeterli değildir. Bu takdirde, yayın tarihleri birbirine yakın, yazı kadroları hemen hemen aynı kalemlerden oluşan birkaç dergi üzerinde çalışmak, bize faydalı olacak gibi göründü. Esasen, Hâver ve Güneş arasında birbirlerinin devamı olmak gibi organik bir bağın mevcudiyeti de ayrıca bu mecmuaları birlikte ele almayı gerektiriyordu. Çalışmamızın esasını, Afâk, Hâver ve Güneş mecmualarının tanıtılması; muhtevalarının, yayın sürelerinin, dönemlerinin ve gayelerinin belirtilmesi, söz konusu mecmualarda yazı yazanların belirlenip tanıtılması. Âfâk mecmuasındaki fennî yazılardan bir kısmı, Âfâk, Hâver ve Güneş mecmûalarındaki edebî yazıların ise tamamı yeni yazıya çevrilerek Osmanlıcayı bilmeyenlerin de istifade edebilecekleri bir duruma getirilmesi. Adı geçen mecmuaların kronolojik ve yazar adına göre tahlîlî fihristlerinin yapılması gibi konular oluşturmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
Âfâk, Hâver and Güneş were the magazines that began to come out under the severe censorship in the period of Abdulhamid II. However, they failed to appear in the literary world for a long time. The publication of Âfâk, a magazine issued between November 2, 1882 and April 3, 1883, was brought to an end with is 7th issue. Hâver, another magazine published between September 13, 1885 and October 28, 1885, appeared in four issues only. As a magazine that came out between 1886 and..., Güneş, on the other hand, was published in only twelve issues. With a view to enlightening the publishing life during the reign of Abdulhamid II and helping the literary history writers, I decided to conduct a study on an inquiry into magazines. However, it became clear to me that the magazines above-mentioned each were not satisfactory enough for an academic study. We, therefore, found it more useful and reasonable to study only a few magazines that came out almost in the same period and that shared the same staff of columnists. As a matter of fact, there seemed to have had an organic link between Hâver and Güneş, that is, one was born of the other, which reacquired us to deal with the magazines altogether. Not only is the study based on the introduction of the magazines called Âfâk, Hâver and Güneş and their writers, but also on the identification of the contents of these magazines as well as the periods, dates, and objectives of their issues. In the study, some part of the scientific articles in the magazine called Âfâk, and all of the literary writings are intended to be presented, in the new alphabet, to the benefit of those who don't know the Ottoman Turkish. Furthermore, the study deals with the chronological investigation of the magazines in that period in that period in terms of the names of their writers and the preparation of an index list. VIII