Trabzon yöresi ağıtları
- Tez No: 94423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
02. ÖZET Trabzon Yöresi Ağıtları adı verilen bu çalışma; Önsöz, Özet, Giriş, Birinci ve İkinci Bölüm, Kaynak Kişiler Listesi, Bibliyografya ve îndeks'ten meydana gelmektedir. Giriş bölümünde çeşitli kaynaklardaki ağıt tanımlarına, ağıtların şekil ve muhteva özellikleriyle ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde yas törenleri ve ağıt yakma geleneği üzerinde durulmuş, eski Türklerden başlayarak Anadolu'daki, Türk Dünyası'ndaki ve diğer milletlerdeki uygulamalar ağıt metinlerinden örnekler verilerek tanıtılmıştır. Trabzon Yöresi Ağıtları adı verilen İkinci Bölüm,“Metinler”ve“İnceleme”olmak üzere iki alt bölümden meydana gelmiştir. Metinler kısmında Trabzon yöresinden derlenen altmış bir ağıt, ölüm sebeplerine göre tasnif edilerek verilmiş, İnceleme kısmında ise bu ağıtlar şekil ve muhteva açısından değerlendirilmiştir. Alfabetik olarak hazırlanan Kaynak Kişiler Listesi'nde, kaynak kişilerin kimlik bilgileri, derlemenin yapıldığı yer ve tarih ile derlenen ağıtların numaralan belirtilmiştir. Bibliyografya kısmında, çalışmada faydalanılan eserlere yer verilmiştir. İndeks ise şahıs ve yer adlarına göre düzenlenmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY This study which is called Trabzon Laments are farmed preface, summary, introduction, first, second and third chapters, source people's list, bibliography and index. At the introduction part, it is placed to general knowledge about descriptions of laments from different sources. It is mentioned ceremonies of mourning and lamenting tradition at the first chapter and also, different applications from beginning the oldest Turkish tribes, Anatolia, Turkish world and other nations are presented with samples from lament texts. Second chapter called as Trabzon Laments farmed two sections; texts and investigations. At text section, sixty one laments from Trabzon which are classified with death reason are presented and these laments are presented from farms and canteens points of view at the investigation section. At the source people list which is prepared as alphabetical, it is stated source people's identity knowledge's, compilation place and compilation date and lament numbers which are compiled. At the bibliography section, it is placed to works which are utilised. Index are arranged for person and place names. IX