Trabzon alt bölgesinde (TBAB) göçe neden olan faktörler
  1. Tez No: 94421
  2. Yazar: OSMAN ERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
02. Özet Bu çalışmanın amaçlan, TBAB'sinde meydana gelen göçün nedenlerini ortaya koymak ve çözüm önerileri getirmektir. Bölgenin sosyo-ekonomik yapısı şu şekilde özetlenebilir. Bölgenin nüfus artış hızı, Türkiye genelinin altındadır. Kentleşme oranı, Türkiye ortalamasının yansı kadardır. Uzun yıllardan beri bölgeden göç akını vardır. Bölge illerinin çoğu, Türkiye'de en çok göç veren ilk on il arasındadır. İşsizlik bölgenin en büyük problemlerinden biridir. İşsizlik oranı, Türkiye ortalamasının iki katından fazladır. Bölgedeki eğitim ve sağlık hizmetleri yetersizdir. Bölge, tanmsal bir karaktere sahiptir. Sanayi sektörü ise gelişmemiştir. Bunlann yanı sıra, bölgenin diğer önemli problemi ise, iktisadi durgunluktur. Mevcut sosyo-ekonomik yapının iyileştirilmesi için bazı çözüm önerileri şunlardır: Bölgenin kalkınmasını özel sektör üstlenmelidir. Özel sektör öncülüğünde dışa acık büyüme çözüm olabilir. Özel sektörün yaratıcı gücünün harekete geçirilebilmesi için, devletin bölgede ihtiyaç duyulan alt yapı yatınmlannı gerçekleştirmesi gerekir. SSCB'nin dağılmasından sonra, bölgenin gelişmesinde etkili olabilecek yeni fırsatlar doğmuştur. Bunlar, Serbest Bölge, Sınır ve Kıyı Ticareti ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi'nden ibarettir. Bu firsatlann değerlendirilebilmesi için devlet tarafından bazı plan ve programlann yapılması gerekir. Bölgenin özel sektör öncülüğünde kalkınmasının sağlanması için, bölgesel planlama yapılması kaçınılmazdır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study are to put forward reasons of creat migration problem of Trabzon Sub-region, and to bring some proposals to stop migration from the region. The socio-economical structure of Trabzon sub-region can be summarized as follows: Increase in the population growth rate is below the average of Turkey. Urbanization rate is half as much as average of Turkey. There has been a migration flow from region for long time. Most of the cities in the region are among the first ten cities regarding migration. One of the biggest problems in the region is unemployment. Unemployment rate is two times more than the average of Turkey. Educational and health services in the region are insufficient. Agriculture is dominant sector in the region. Another important problem in the region is the economics recession. The following is the proposals to improve the present socio-economical structure: It is the private sector, which should undertake the development of the region. Open economy with the leadership of the private sector seems the only feasible solution. The government must provide the infrastructure to investment private sector in the region. After the collapse of the former USSR, there have been some opportunities on the agenda such as Free Zone, Coast and Border Trading and the Black Sea Regional Economical Cooperation, which may help the development of the region. In order to benefit from these opportunities, some plans and programs should be prepared by the government. It is inevitable to make a regional planning for the development of the region with the leadership of the private sector. IX 1C YÜKSEKÖ?RETİM KD1U1&