Mersin'de eğitim sendikalarına üye eğitim çalışanlarının sendika politikaları ve siyasete bakışı
Union policies and political views of education workers in Mersin who are members of education unions
- Tez No: 944221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ERGÜZELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, Mersin'deki eğitim sendikalarına üye eğitim çalışanlarının sendikal politikalar ve siyasete yönelik algılarını incelemektedir. Eğitim sendikaları, yalnızca mesleki hakların savunucusu değil, aynı zamanda eğitim politikalarının şekillenmesinde etkili aktörler olarak önemli bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda, araştırma, eğitim çalışanlarının sendikal aidiyetlerini nasıl deneyimlediklerini, sendika politikalarının mesleki ve siyasi kimlikleri üzerindeki etkisini ve sendikaların eğitim politikalarına katkılarını anlamayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışma, eğitim çalışanlarının sendikal örgütlenmeye katılım motivasyonlarını, sendikaların siyasetle olan ilişkisini ve bu dinamiklerin öğretmenlerin mesleki tutumlarına nasıl yansıdığını analiz etmektedir. Elde edilen veriler, sendikaların üyeleriyle kurduğu bağın niteliğini, sendikal bağlılığı etkileyen unsurları ve sendikaların bağımsızlık düzeyini ortaya koymaktadır. Eğitim sendikalarının işleyişine dair akademik literatüre katkı sağlamanın yanı sıra, sendikaların eğitim çalışanları üzerindeki etkisini anlamaya yönelik derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Bu araştırma, eğitim sendikalarının yalnızca mesleki hak mücadelesinde değil, demokratik katılım süreçlerinde de nasıl bir rol üstlendiğine dair önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of education employees who are members of education unions in Mersin towards union policies and politics. Education unions play an important role not only as defenders of professional rights but also as influential actors in shaping education policies. In this context, the study aims to understand how education workers experience their union belonging, the impact of union policies on their professional and political identities, and the contributions of unions to education policies. Using qualitative research methodology, this study analyzes the motivations of education workers to join trade unions, the relationship between trade unions and politics, and how these dynamics are reflected in teachers' professional attitudes. The data obtained reveals the nature of the bonds that unions establish with their members, the factors affecting union loyalty and the level of independence of unions. In addition to contributing to the academic literature on the functioning of education unions, it provides an in-depth look at the impact of unions on education workers. This research provides important insights into the role of education unions not only in the struggle for professional rights but also in democratic participation processes.