Renk körlerine yönelik evrensel afiş tasarımı
Universal poster design for color blind people
- Tez No: 944229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, Deuteranomaly (kırmızı-yeşil renk körlüğü) olan bireylerin lenticular baskı tekniğiyle basılmış afiş tasarımlarındaki tipografi ve renk düzenlemelerini nasıl algıladıklarını incelemektedir. Araştırmada desen olarak Nitel araştırma yöntemi seçilmiş, veri toplama aracı olarak da yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Uygulama kapsamında tasarlana 6 farklı afiş katılımcılara gösterilmiş ve bu tasarımlardaki tipografi, renk uyumu ve genel kompozisyona ait algıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Görüşme formlarıyla elde edilen veriler analiz edilerek çeşitli yorumlar yapılmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan afiş tasarımlarının lenticular baskı yöntemiyle gösterilmesinin deuteranomaly renk körü bireylerin renkleri gerçeğine yakın bir düzeyde algılayabildikleri ortaya koymuştur. Bu durum afiş tasarımlarında kullanılan renk ve tipografik unsurların renk körleri tarafından en az kayıpla algılanabilmesi sebebiyle evrensel tasarım kapsamına girebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how individuals with Deuteranomaly (red-green color blindness) perceive typography and color arrangements in poster designs printed with lenticular printing technique. Qualitative research method was chosen as the research design and semi-structured interview form was used as a data collection tool. Within the scope of the application, 6 different posters were shown to the participants and their perceptions of typography, color harmony and general composition in these designs were tried to be determined. The data obtained through the interview forms were analyzed and various comments were made.It was revealed that showing the poster designs prepared within the scope of the research with the lenticular printing method revealed that deuteranomaly colorblind individuals were able to perceive colors at a level close to the real ones. In this case, it was concluded that the color and typographic elements used in poster designs can be included in the scope of universal design since they can be perceived with the least loss by color blind people.