Postpartum dönemde annelerin maternal dikkat dağınıklığı ile emzirme farkındalığı durumunun maternal bağlanmaya etkisi
The effect of maternal distraction and mindful breastfeeding of mothers on maternal attachment in the postpartum period
- Tez No: 944230
- Danışmanlar: PROF. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, postpartum dönemde annelerin maternal dikkat dağınıklığı ve emzirmede farkındalık düzeylerinin maternal bağlanma üzerindeki etkisini incelemek amacıyla izlemsel ve tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. İzmir'de Mart 2024-2025 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Sağlam Çocuk Polikliğine gelen, postpartum birinci ayda olan 205 anne dâhil edilmiştir ve aynı anneler dördüncü ayda tekrar değerlendirilmiştir. Veriler;“Tanıtıcı ve Obstetrik Bilgi Formu”,“Maternal Dikkat Dağınıklığı Ölçeği (MDDÖ)”,“Emzirmede Farkındalık Ölçeği (EFÖ)”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ)”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of maternal attention deficit and breastfeeding mindfulness levels on maternal attachment during the postpartum period. It was conducted as a longitudinal and descriptive study in İzmir between March 2024 and March 2025. A total of 205 mothers who were in the first postpartum month and presented to the“Sağlıklı Çocuk İzlem”Clinic Dokuz Eylul University Hospital were included in the study, and the same mothers were re-evaluated in the fourth month.