Normal işitmeye sahip ortostatik hipotansiyonu olan hastalarda işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory processing skills in patients with normal hearing and orthostatic hypotension
  1. Tez No: 944228
  2. Yazar: OĞUZ AYLIKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ortostatik Hipotansiyon (OH), ayakta durduktan sonraki üç dakika içinde sistolik kan basıncında en az 20 mm Hg düşüş veya diyastolik kan basıncında en az 10 mm Hg düşüş olarak tanımlanan fiziksel bir bulgudur. OH varlığında işitsel sistem, vestibüler sistem ve santral sistem üzerinde etkilenimler olduğu literatürce gösterilmiştir. Kan basıncındaki azalmaya bağlı olarak kafatası kanlanmasındaki azalmanın, bu sistemleri etkilediği bildirilmiştir. Çalışmamızda, ortostatik hipotansiyonu olan kişilerde, kan basıncı ve kanlanmanın değişimine bağlı olarak işitsel işlemleme becerilerinde bozulma olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmamıza, normal işitmeye sahip ortostatik hipotansiyonu olan hastalarda işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. 18-45 yaş arasında 18 normal işitmeye sahip ortostatik hipotansiyonu olan katılımcıdan oluşan çalışma grubu ve 18 sağlıklı katılımcıdan oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. İşitsel işlemleme becerilerini değerlendirmek amacıyla; Frekans Patern, Süre Patern, RGDT, SMRT ve HINT testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Orthostatic hypotension (OH) is a physical finding defined as a decrease of at least 20 mm Hg in systolic blood pressure or a decrease of at least 10 mm Hg in diastolic blood pressure within three minutes of standing. It has been shown in the literature that OH affects the auditory system, vestibular system, and central system. It has been reported that the decrease in cerebral blood flow due to the decrease in blood pressure affects these systems. In our study, we aimed to determine whether there is a deterioration in auditory processing skills in individuals with orthostatic hypotension, depending on changes in blood pressure and blood flow. Our study evaluated auditory processing abilities in patients with orthostatic hypotension and normal hearing. The study group consisted of 18 participants aged 18-45 with orthostatic hypotension and normal hearing, and the control group consisted of 18 healthy participants. To assess auditory processing skills, the following tests were administered: Frequency Pattern, Duration Pattern, RGDT, SMRT, and HINT.