Ud için özgün beste çalışmaları
Original composition studies for the oud
  1. Tez No: 944234
  2. Yazar: YAKUP HAKAN YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA KADRİ ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, Geleneksel Türk Müziği'nin köklü yapısal ögeleri ile Batı müziği besteleme tekniklerini harmanlayarak Ud çalgısı için özgün eserler üretmeyi amaçlamaktadır. Solo, iki, üç ve dört Ud için bestelenmiş toplam sekiz eser aracılığıyla, Ud'un teknik kapasitesi ve tınısal potansiyeli yeniden yorumlanmıştır. Araştırma süreci, bestecinin bireysel deneyimlerini merkeze alan otoetnografik yöntemle yürütülmüş ve bu yöntem, kişisel yaratım sürecinin analitik olarak çözümlenmesine imkân sağlamıştır. Eserlerde kullanılan genişletilmiş çalma teknikleri, mikrotonal diziler, modal geçişler ve ritmik çeşitlilikler, Ud'un hem geleneksel hem de çağdaş bağlamda yeniden konumlandırılmasını mümkün kılmıştır. Bu yaklaşım, Ud'un sadece Geleneksel Türk Müziği sınırları içinde değil, aynı zamanda çağdaş müzik sahnesinde de ifade gücünü artırmaya yönelik bir sanat üretimi modeli sunmaktadır. Elde edilen bulgular, Ud'un idiomatik özelliklerine uygun, kültürlerarası bir müzikal söylem geliştirilebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, özgün eser üretimine yönelik müziksel, teknik ve estetik çözümlemeler sunmakta, aynı zamanda benzer çalgılara yönelik araştırmalar için bir model oluşturma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to produce original compositions for the oud by blending the deep-rooted structural elements of Traditional Turkish Music with Western compositional techniques. A total of eight works—composed for solo, duo, trio, and quartet oud configurations—reinterpret the technical capacity and timbral potential of the instrument. The research process is conducted through an autoethnographic methodology, placing the composer's personal experiences at the center and enabling an analytical examination of the creative journey. The integration of extended performance techniques, microtonal pitch sets, modal transitions, and rhythmic diversity allows the oud to be recontextualized within both traditional and contemporary musical frameworks. This approach offers a model of artistic production that enhances the expressive range of the oud, positioning it not only within the boundaries of Traditional Turkish Music but also within the broader scope of contemporary music practices. The findings demonstrate that it is possible to develop a cross-cultural musical discourse aligned with the idiomatic characteristics of the oud. The study contributes musical, technical, and aesthetic insights for original composition and has the potential to serve as a model for future research on similar traditional instruments.