Yapay zeka destekli oyun geliştirme: Geleceğin oyun deneyimleri
AI-supported game development: Future gaming experiences
  1. Tez No: 944237
  2. Yazar: MUHAMMED EREN YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÖKHAN NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Oyun geliştirme, teknolojik ilerlemeler sayesinde zamanla önemli ölçüde değişen alanlardan birisidir. Oyun geliştiricileri her zaman oyuncu deneyimini geliştirmenin daha iyi yollarını ararlar. Bu anlamda, yapay zeka teknolojisi oyunların oyuncular için daha sürükleyici, etkileşimli ve çekici olmasını sağlar. Yapay zeka ile geliştirilen oyunlar, oyuncu merkezli hikayeler, daha fazla strateji eklemesi ve oyunda daha fazla etkileşim sağlayan oyun mekanizması sağlayarak oyun sektöründe bir değişiklik yaratıyor. Yapay zekanın oyunlara uygulanması, uyarlanabilir zorluk seviyeleri sağlama ve hatta hikayeyi kullanıcılar için özelleştirme gibi çeşitli yönlerden uygulanır. Bu araştırma, yapay zekanın video oyun endüstrisindeki önemini, hem tarihsel gelişimini hem de oyun endüstrisindeki mevcut yerini analiz eder. Karar ağaçları, genetik algoritmalar, sinir ağları ve takviyeli öğrenmeyi içeren çeşitli yapay zeka metodolojileri ve yol bulma, uyarlanabilir yapay zeka, sonlu-durum makineleri ve davranış ağaçlarını içeren yapay zeka teknikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Game development is one of the fields that has changed significantly over time thanks to technological advancements. Game developers are always looking for better ways to improve the player experience. In this sense, AI technology allows games to be more immersive, interactive, and appealing to players. Games developed with AI are changing the gaming industry by providing player-centered stories, more strategy additions, and game mechanisms that provide more interaction in the game. The application of AI to games is applied in various ways, such as providing adaptive difficulty levels and even customizing the story for users. This research analyzes the importance of AI in the video game industry, both its historical development and its current place in the gaming industry. Various AI methodologies, including decision trees, genetic algorithms, neural networks, and reinforcement learning, and AI techniques, including pathfinding, adaptive AI, finite-state machines, and behavior trees, are demonstrated.