Reel terimli sınırlı diziler uzayının istatistiksel genişlemesi üzerine
On statistical extension of the space of bounded sequences with real terms
  1. Tez No: 944246
  2. Yazar: ZELİHA ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde istatistiksel sınırlılık kavramı tanıtılacak ve istatistiksel sınırlı diziler olarak adlandırılan yeni bir dizi uzayı oluşturulacaktır. Bu uzayın bir vektör uzayı olduğu gösterilecektir. Ayrıca doğal yoğunluk yardımıyla dizinin istatistiksel üst sınır kümesi göz önünde bulundurularak istatistiksel sup-norm tanımlanarak bu uzayın bir Banach uzayı olduğu ispat edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the concept of statistical boundedness will be introduced and a new sequence space will be created. It will be prove that this new space is a vector space. In addition, with the help of natural density, the statistical sup-norm will be defined by taking into account the statistical upper limit of the sequence and it will be proved this space is a Banach space.