Vertucci Tip-III konfigürasyona sahip alt kesici dişlerde farklı Ni-Ti şekillendirme sistemlerinin kök kanalı anatomisi üzerine etkisi
The effect of different Ni-Ti shaping systems on root canal configuration in lower incisors with Tertucci Type-III configuration
  1. Tez No: 944253
  2. Yazar: İREM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Vertucci Tip-III konfigürasyona sahip alt kesici dişlerde farklı mekanize Ni-Ti sistemler kullanılarak yapılan şekillendirme işleminin kök kanalı geometrisi üzerinde oluşturduğu değişikliklerin ve eğelerin şekillendirme etkinliklerinin mikro-BT aracılığıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Toplam 2400 adet alt kesici diş, periapikal radyografileri çekilerek kanal sayısına göre ayrılmıştır. İki kanallı olan dişler (n=348) Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ile taranarak Vertucci Tip-III konfigürasyona sahip olanlar (n=309) belirlenmiştir. Bu dişler içinden morfolojik olarak birbirine en fazla benzeyen 48 adet diş seçilerek mikro-BT ile taranmış ve 40 tanesi homojen olarak dört deney grubuna (n=10) dağıtılmıştır. Dişler One Curve (OC), One RECI (OR), ProTaper Ultimate (PTU) ve WaveOne Gold (WOG) sistemleri kullanılarak şekillendirilmiştir. Ardından dişler bir kez daha mikro-BT ile taranmış ve dişlerden şekillendirme öncesinde ve sonrasında elde edilen görüntüler üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Kökün tek kanal olarak seyrettiği apikal kısımdan başlayarak kanalların kuronal kısımda ilk defa ikiye ayrıldığı noktaya kadar (1-10 mm) her milimetrede şekillendirme öncesinde ve sonrasında ölçümler yapılmıştır. Kanal geometrisinde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi için 2 boyutlu (2D) kesitsel görüntüler üzerinden alan, çevre, form faktör, yuvarlaklık, minör çap, majör çap gibi parametreler ve 3 boyutlu (3D) görüntüler üzerinden alan, hacim, SMI gibi parametrelerin yüzdesel değişiminin yanı sıra temas edilmeyen kanal yüzeyi, oluşan transportasyonun miktarı ve yönü ile dentin kalınlığında oluşan yüzdesel değişim hesaplanmıştır. Kategorik verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde, normal dağılım gösteren verilerin karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T testi ve ANOVA; normal dağılım göstermeyen verilerin karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis was to evaluate the changes in root canal geometry and the shaping efficiency of different automatized Ni-Ti systems on mandibular incisors with a Vertucci Type-III configuration, through the micro-CT analysis. Materials and Methods: A total of 2400 lower incisors were identified based on the number of canals using periapical radiographs. Teeth with two canals (n=348) were scanned using Cone Beam Computed Tomography (CIBT) and those with a Vertucci Type-III configuration (n=309) were selected. Among these, 48 teeth with the most similar morphology were chosen, scanned with micro-CT, and 40 were homogeneously assigned to 4 experimental groups (n=10). Teeth were shaped using the OneCurve (OC), OneReci (OR), ProTaper Ultimate (PTU) and WaveOne Gold (WOG) systems. The teeth were then re-scanned with micro-CT and the images obtained before and after shaping were analyzed. Measurements were taken at each millimeter from the apical region, where the root consists of a single canal, to the point where the canals first divide coronally (1-10 mm), both before and after shaping. To assess the changes in canal geometry, parameters such as area, perimeter, form factor, roundness, minor diameter, major diameter, and minor diameter were measured on 2-dimensional (2D) cross-sectional images, while percentage changes in parameters such as area, volume, and SMI were measured on 3-dimensional (3D) images. Additionally, the percentage changes in the untouched root canal surface and dentin thickness, and the amount and direction of transportation were calculated. For statistical analysis of categorical data, Independent Sample T test and ANOVA were used to compare normally distributed data; Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to compare non-normally distributed data.