Üst birinci molar dişlerin ilave kanallarının tespitinde klinik inspeksiyon, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi, dijital radyografi ve dental operasyon mikroskobu tekniklerinin karşılaştırılması
The efficiency of detecting additional canals in maxillary first molars through digital radiography, cone beam computerized tomography, clinical inspection or dental operating microscopy techniques
  1. Tez No: 555551
  2. Yazar: ŞAHİN ERİNÇ BASA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLJİN KEÇECİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Amaç: Bu ex vivo çalışmanın amacı KIBT, DR, Kİ ve DOM yöntemlerinin üst birinci molar dişlerin ilave kanallarının tespitindeki etkinliğini karşılaştırmak ve ayrıca KIBT ile Vertucci'ye göre kök kanal konfigürasyonlarını sınıflandırmaktır. Yöntemler: Dört yöntemle değerlendirme yapmak için 109 üst birinci molar diş seçildi. Dişler, plastik ve silindirik kutuya kondansasyon tipi silikon kullanılarak sabitlendi. İlk olarak, KIBT ile aksiyel, sagittal, koronal ve çapraz kesit görüntüleri elde edildi. Daha sonra meziyal, orto ve distal angülasyonlarda DR görüntüleri alındı. Elde edilen görüntüler dört gözlemci tarafından değerlendirildi. Kİ aşamasında giriş kavitesi hazırlandı ve dişler keskin uçlu eksplorer ile incelendi. DOM değerlendirmeleri, ultrasonik uçlar kullanılarak selektif dentin kaldırılmasının ardından 18x büyütmede gerçekleştirildi. Kök kanallarının ve kanal orifislerinin sayıları, Vertucci'ye göre kök kanal konfigürasyonlarının tipi ve yeni tipler kaydedildi. Spearman'ın korelasyon analizi ve Fisher Z dönüşüm testi kullanılarak dört yöntem karşılaştırıldı. Bulgular: İlave kanalların çoğu, çoktan aza doğru olacak şekilde sırasıyla KIBT, DOM, Kİ ve DR tarafından tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this ex vivo study was to compare CBCT with CI, DR and DOM methods in the detection ability of additional canals in maxillary first molars. Furthermore, it was aimed to classify the root canal configurations according to Vertucci using CBCT. Methods: 109 maxillary first molars were selected from a Turkish subpopulation. The teeth were fixed in a plastic box with a silicone at cementoenamel junction. CBCT images were obtained in axial, sagittal, coronal and cross sectional plans using Planmeca Promax 3D (Planmeca, Helsinki, Finland). The parameters were HD mode, 90 kVp, 14 mA, 40 x 50 mm FOV, 0.15 mm3 isotropic voxel size and 15 s exposure time. DR images were taken in mesial, ortho and distal angulations using Planmeca Intra (Planmeca, Helsinki, Finland) with RVG cable sensor (Carestream Health, Rochester, NY, USA) with the parameters 40 cm focal spot distance, 70 kVp, 6 mA. The images were evaluated by four examiners. The numbers of root canals and canal orifices, type of root canal configurations according to Vertucci and new types were recorded. Following root canal access preparations, CI and DOM examinations were performed by two endodontists. DOM investigation was performed at 18x magnification following selective dentin removal using Zeiss OPMI ProErgo (Zeiss Inc, Thornwood, NY, USA). The numbers of root canals and canal orifices were recorded. Four methods were compared using Spearman's correlation analysis and Fisher Z transformation tests. The significance level was set at p≤0,05. Results: Most of the additional root canals were detected by CBCT (89%) method followed by DOM (88.1%), CI (83.5%) and DR (43.1%).