Üniversitelerde ud derslerinde kullanılan yöntem ve tekniklere yönelik akademisyen görüşleri
Academician's opinions on the methods and techniques used in ud courses at universities
  1. Tez No: 944256
  2. Yazar: BAHA AKDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA TOPALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma üniversitelerde Ud derslerinde uygulanan öğretim yöntem ve tekniklerine ilişkin akademisyen görüşlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilirmiştir. Çalışma nitel araştırma yaklaşımında tasarlanmış olup, araştırma grubu Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalları (ABD) ve Devlet Konservatuvarlarında çalgı eğitimi bağlamında Ud eğitimi veren 11 akademisyenden oluşmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 17 soru geçerlik ve güvenirliğin sağlanabilmesi amacıyla uzman görüşü almak adına belirlenmiş öğretim üyelerine gönderilmiştir“ şeklinde değiştirelim. Uzman görüşlerden gelen geri bildirimler doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak hazırlanan mülakat soruları çalışma grubuna iletilmiştir. Görüşmeler, uygun bir ortamda yüz yüze, ses kaydı ve mail yoluyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerde ses kayıtları alınıp dikte edilmiş ve elde edilen dikteler üzerinde betimsel içerik analizi tekniği kullanılarak analizler uygulanmıştır. Akademisyen ifadelerinden doğrudan alıntılarla desteklenen çalışmada her bir akademisyene katılımcı kodu ”K" olarak verilmiş ve analizlerden elde edilen veriler tablolara işlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Akademisyenlerin görüşlerine göre, ud derslerinin belirli bir programa dayalı olarak uygulanması, öğrencilerin teknik ve teorik gelişimlerine olumlu katkılar sağlamaktadır. Ud çalma tekniklerinin kazandırılması sürecinde, bireysel dersler, dinleyerek taklit etme ve izleyerek öğrenme gibi çeşitli yöntemlerin bir arada kullanılması gerektiği vurgulanırken öğrencilerin teknik becerileri ve müzikal gelişimleri düzenli olarak ölçülüp değerlendirilmelidir. Bu yaklaşım, öğrencilerin gelişimlerini sürekli izleyip iyileştirme fırsatı sunmaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre ud eğitiminde, teknik beceri kazandırmaya yönelik daha fazla uygulama dersinin verilmesi gerektiği, öğrencilerin gelişimlerinin izlenmesi amacıyla düzenli performans değerlendirmelerinin yapılması ayrıca derslerin haftada belirli günlere bölünerek işlenmesi önerilmekte bu şekilde öğrencilerin hem teknik hem de müzikal açıdan daha dengeli bir gelişim göstermelerine olanak tanınacağı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the opinions of academicians about the teaching methods and techniques applied in Ud courses at universities. The study was designed in a qualitative research approach and the research group consists of 11 academicians who teach Oud in the context of instrument education in the Departments of Music Teaching of the Department of Fine Arts Education (USA) and State Conservatories. 17 Questions prepared by the researcher for the purpose of collecting data were sent to the designated faculty members in order to obtain an expert opinion in order to ensure validity and reliability,“let's change it to the form. The interview questions prepared by making the necessary corrections in accordance with the feedback received from expert opinions were forwarded to the working group. The interviews were conducted face-to-face, via audio recording and mail in an appropriate environment. During the interviews, audio recordings were taken and dictated, and analyses were applied using the descriptive content analysis technique on the obtained diktats. In the study supported by direct quotations from academician statements, the participant code was given to each academician as ”K" and the data obtained from the analyses were processed into tables. According to the research results, according to the opinions of academicians, the implementation of UD courses based on a specific program provides positive contributions to the technical and theoretical development of students. In the process of acquiring oud playing techniques, it is emphasized that various methods such as individual lessons, imitation by listening and learning by watching should be used together, while students' technical skills and musical development should be regularly measured and evaluated Decently. This approach offers the opportunity to constantly monitor and improve the development of students. According to the results of the study, it is suggested that more practical lessons should be given in oud education to gain technical skills, regular performance evaluations should be conducted to monitor the development of students, and lessons should be divided into certain days per week, which will allow students to show a more balanced development both technically and musically.