Çevrim içi flüt eğitiminde öğrenci ve öğretim elemanı olmak: Fenomenolojik bir araştırma
Being a student and introctur in online flute education: A phenomenologicial research
- Tez No: 800874
- Danışmanlar: PROF. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada hazırlıksız yakalandığımız ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD 19 pandem i sinde müzik eğitiminin çevrimiçi eğitim sürecine uyumu ile flüt öğrencileri ve flüt öğretim elemanlarının çevri mi çi eğitim algıları ele al ınm ış t ır. Müzik e ğitiminin ö nemli bir ayağı olan çalgı eğitiminde gösterip yaptırma , birlikte seslendirme, eşlikleme g ibi yönteml er oldukça önemlidir. Araştırmanın temel amacı flüt öğrencilerinin ve flüt öğretim elemanlarının çev ri miçi flüt eğitimi sürec in e i li şkin algılar ını ortaya koymaktır. Elde edilen veriler çevrimiçi eğitim sürecin de yürütülen bireysel çalgı flüt d e rslerinin u zaktan eğitime uygunlu ğu, çevrimiçi eğitim sürecinde kullanılan platformun yeterliliği ve etkililiği , ek teknolojilerin perfo rm ans a etkisi ve ps ikolojik etkileri öğrencilerin ve öğretim elemanlarının algılarınd an yola çıkılarak değerlendirilmey e çalışılmış tır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji modeli kullanılmıştır. Verilerin topla nm ası amacıyla görüşme st ra tej il erinden açık uçlu görüşm e türü kullanılmıştır. Çalışmada çalışma grubu nu Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakülte s i, Müzik Eğ itimi Anabi lim Dalı; Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İcra Sanatları Fakültesi, Çalgı E ği timi Bölümü, Üflemeli Ç al gıl ar Ana sanat D alı, Flüt Sanat Dalı; Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bölümü; Burd u r Mehmet Ak if Ersoy Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı; Isparta Süleyman Demirel Ünive rs itesi, Güzel Sanatlar F ak ült es i, Müzik Böl ümü; Karabük Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bölümü; İstanbul Devlet Konservatuvarı, Ç a lgı Eğitimi Bölümü, Fl üt Sanat Dalı; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Böl üm ü; Hacettepe Devlet Kon se rva tu varı, Müzik Bölümü, Üfle meli ve Vurmalı Sazlar Ana san at Dalı, Flüt Sanat Dalı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sana tlar Fakültesinde öğrenim gören 10 flüt öğrencisi ve 10 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Öğrencile r ve öğretim elemanları ile z oom ü zerinden gör üşme yapılarak öğrencilere 11 öğretim elem anlarına 15 tane açık uçlu soru sorulmuştur. Toplanan veri l er üç aşama da anali z edilmiştir. İlk olarak katılımcılarla yapılan görüşme kayıtları kelimesi kelimesine deşifr e edilmiş ve bilgisayar o rt amı na aktarılmışt ır. İkinci olarak araştırmacı tarafından g örüşme metinleri alt problemlere göre detaylı bir şekilde o kunmuştur. Bu okumalar neticesinde tümevarımcı bir yaklaş ımla kodlar oluşturulmuştur. Son aşamada ise araştırma cı tarafından oluşturulan k odl ar anlamlı büt ünler halind e temalarda birleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde NVivo programından yarar l anılmıştır Araştırma sonucunda öğrenciler ve öğretim elemanları flüt eğitimi dersini yüz yüze yapmayı tercih e tt iklerini ancak pandemi sü rec in de derslerin devam etmesi açısından uzaktan öğretim yö nteminin alternatif bir eğitim modeli olduğu yönünde görüş belirtmişle rdir . Araştırmada elde edilen verilere dayanarak uzaktan eğitim konusunda üniversitelerin teknik al t yapısı güçlendirilmiş, se s v e görüntü kali tesi müzik eğit imi düşünülerek tasarlanmış yeni bir öğrenme platformunun geliştirilmesi yönünde öner i lerde bulun ulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the adaptation of music education to the onlin e education process and the online e ducation perceptions of flute students and flute instructors in the COVID 19 pandemic , which caught us unprepared and affected the wh ol e world . I n inst rument education , which is an important pillar of music education, me thods such as demonstration, vocali z ation, a n d accompaniment are very important. The main purpose of the study is to reve al the perceptions of flute students and flute i ns tructor s a bo ut t he online flute education process. The data obtained were tried to ev aluate the suitability of individua l instrum e nt flute lessons carried out in the online education process for distance ed ucation, the adequacy and effectiveness of the p la tform u sed i n th e online educati on process, the effect of additional technologies on performance and psychological effec t s based o n the perceptions of students and instructors. Phenomenology model, one of t he qualitative research methods, was used in thi s study. In or der to collect the d ata, open ended interview type was used as one of the interview strategies. The study gr o up consi s ted of Gazi University, Gazi Faculty of Education, Department of Music Educa tion; Ankara Music and Fine Arts University, Fac ul ty of P erf or ming Arts, Departmen t of Instrument Education, Department of Wind Instrum ents, Flute Art Branch; Kırşehir Ah i Evran U n iversity, Faculty of Fine Arts, Department of Music; Burdur Mehmet Akif Erso y University, Faculty of Education, Department o f Music Education; Isparta Süleyma n Demirel University, Faculty of Fine Arts, Departmen t of Music; Karabük University, Fac u lty of F i ne Arts, Department of Music; Istanbul State Conservatory, Instrument Education Department, Flute Art Branch; Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Fine Arts, Department of Music; Hacettepe State Conse rvatory, Department of Music, Wind a nd Percu s sion Instruments Main Art Branch, Flute Art Branch; and Çankırı Karatekin University, Faculty of Fine Arts, 10 flute students and 10 instructors. Students and instructors were interviewed via zoom and 15 open en ded questions were asked to 11 stud e nts and 1 5 instructors. The collected data were analyzed in three stages. First, the interview records made with the participants were transcribed verbatim and transferred to the computer. Secondly, the researcher read t he interview texts in detail accord i ng to th e sub problems. As a result of these readings, codes were created with an inductive approach. In the last stage, the codes created by the researcher were combined into themes as meaningful wholes. NVivo program w as used in the analysis of the rese a rch data As a result of the research, students and instructors stated that they preferred to do the flute education course face to face, but that the lessons continued during the pandemic process.