Friedrich de la Motte Fouqué'nin 'Undine' adlı eserinin medyalararasılık açısından incelenmesi
Analysis of Friedrich de la Motte Fouqué's Undine in terms of intermediality
- Tez No: 944277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Friedrich de la Motte Fouqué'nin Undine adlı romanı ile Christian Petzold'un Undine adlı film uyarlamasını medyalararasılık bağlamında ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, edebi bir eserin sinematografik bir yapı içinde yeniden yorumlanması sürecinde meydana gelen estetik ve yapısal dönüşümleri analiz etmektir. Çalışmada, Undine mitinin tarihsel ve mitolojik kökenleri ele alınmış; Romantik dönemin edebi özellikleri bağlamında, anlatı, mekân tasarımı, karakter tasarımları, öne çıkan duygular ve mizansen gibi unsurlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, nitel yöntemlere dayanarak yürütülmüş ve karşılaştırmalı analiz tekniği ile hem kaynak eser hem de uyarlama kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Fouqué'nin eseri, Romantik dönemin estetik ve tematik özelliklerini yansıtan bir metin olarak analiz edilirken, Petzold'un filmi modern sinemanın teknik olanakları ve görsel anlatım biçimleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Özellikle uyarlama sürecinde anlatı teknikleri, mekân tasarımı, sinematografik araçlar ve duygusal yoğunluğun yaratım sürecine etkileri detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Çalışma, edebiyat ve sinema arasındaki disiplinler arası yaratıcı etkileşimleri anlamak adına önemli bir çerçeve sunmaktadır. Undine miti, her iki eserde de farklı bir bağlamda yeniden inşa edilmiş; mitin temel yapısı korunarak, farklı anlatı araçlarıyla çağdaş bir perspektife uyarlanmıştır. Film, klasik bir metni modern bir sinema diliyle yeniden yorumlayarak hem estetik hem de anlatısal düzlemde yeni bir değer yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Friedrich de la Motte Fouqué's novel Undine and Christian Petzold's film adaptation of the same name within the context of intermediality. The primary aim of the research is to analyze the aesthetic and structural transformations that occur during the process of reinterpreting a literary work into a cinematic structure. The study delves into the historical and mythological origins of the Undine myth and, within the framework of the Romantic period's literary characteristics, explores elements such as narrative, set design, character development, prominent emotions, and mise-en-scène in detail. The research was conducted using qualitative methods and comparative analysis to thoroughly evaluate both the source text and its adaptation. While Fouqué's work is analyzed as a text reflecting the aesthetic and thematic characteristics of the Romantic period, Petzold's film is examined through the lens of modern cinema's technical capabilities and visual storytelling techniques. Particular attention is given to the adaptation process, including narrative techniques, set design, cinematic tools, and the impact of emotional intensity on the creative process. This study offers a significant framework for understanding the creative interdisciplinary interactions between literature and cinema. The Undine myth has been reinterpreted in both works within different contexts; while its core structure remains intact, it has been adapted to a contemporary perspective through various narrative tools. The film reimagines a classic text with a modern cinematic language, creating new value on both aesthetic and narrative levels.