Deprem yaşantısına sahip olan ve olmayanların başaçıkma davranışları
- Tez No: 94428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
02. Özet Bu araştırmanın amacı depremden kaynaklı felaket sonrası stres yaşantısına sahip olan ve olmayan ergenlerin psikolojik belirtilerini ve başaçıkma davranışlarını belirlemek, başaçıkma tarzları ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma grubunu 17 Ağustos depremini yaşamış olan Gölcük ve izmit'te 220 lise öğrencisi ergen ve depremi yaşamamış olan Trabzon'da 253 ergen üzerinde tesadüfi olarak seçilmiş toplam 473 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma grubunun 226'sını kız 252'sini erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi survey niteliğinde olup betimsel karşılaştırma ve korelasyonel bir çalışmadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak ÖZBAY ve ŞAHİN (1997) tarafından geliştirilmiş, geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılmış olan“Stresle Başaçıkma Tutumları Envanteri”,“Belirti Tarama Listesi (SCL-90)”ve“Bilgi Toplama Formu”kullanılmıştır. Bu araştırmada, Felaket Sonrası Stresle başaçıkma ilişkisi kapsamında, deprem yaşantısına sahip olanların ve olmayanların Başaçıkma davranışları karşılaştırılma yoluna gidilmiştir. Diğer taraftan gruplar arası karşılaştırmalar deprem yaşantısına sahip olma veya olmama açısından başaçıkma tarzları ve psikolojik belirtiler ikili karşılaştırmalara tabi tutulmuştur. Genel psikolojik belirtiler açısından depremi yaşamış olanlar ve yaşamayan ergenlerin genel psikolojik belirti düzeylerini istatistiksel olarak farklı olmadığı anlaşılmaktadır. Alt ölçeklerde“kişilerarası duyarlılık”,“genel anksiyete”,“fobik anksiyete”ve“ek skala”puanlarının depremi yaşayan ve yaşamayan ergenlerde farklılık göstermiştir. Deprem yaşantısına sahip olanlar daha çok kişilerarası duyarlılığa, genel ve fobik anksiyeteye, ve ek skala puanlarına sahip oldukları belirlenmiştir. Başaçıkma davranışları açısından da“kabul-bilişsel yeniden yapılandırma”,“dine sığınma”tarzı başaçıkma davranışlarında farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca depremi yaşayan ergenlerin“biyo-kimyasal”tarzı başaçıkma davranışı depremi yaşamayanlara göre daha az olduğu anlaşılmaktadır. Sonuçlar felaket sonrası stres yaşantılarına bağlı başaçıkma davranışlarının ergenler üzerinde farklı başaçıkma davranışlarına yol açtığına işaret etmektedir. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary This study is aimed to identify the psychological symptoms and coping behaviors of adolescent having earthquake experience (EE) and to investigate the relationship between psychological symptoms and coping behaviors of individuals with post-disaster stress. The sample of the study was recruited from Gölcük and Izmit for those of having EE, and non-earthquake experience (NEE) group was taken from Trabzon. 220 high school students from earthquake area and 253 students from other areas were included in the study, of those 226 are female and 252 are male students. The study is a field-typed research in a comparison and correlation format. In the study main instrumentations are Coping Behavior Inventory (Özbay & Şahin, 1997), Symptom Checklist/SCL-90 (Derogatis, 1977) and a demographics form developed specifically for this research. In this study the EE and NEE adolescent groups are compared regarding coping with post-disaster stress. This study mainly focused on the differentiation of these two samples. The findings showed that two groups are not significantly different in terms of general psychological symptom index (total score of SCL-90). Meanwhile, general anxiety, interpersonal sensitivity, phobic anxiety and supplementary scale scores differ for two groups. EE group scored higher than NEE group on these sub-measures. Regarding to coping with post-disaster stress, acceptance-cognitive restructuring, turning to religion, and avoidance- biochemical type of coping scores reaches significance for the differences between two groups. While the EE group scored higher on acceptance and turning to religion type of coping, their avoidance type of coping is interestingly less than the NEE group. The results revealed that post-disaster stress is linked to psychological symptoms and coping behaviors with having differential effect. The results are also discussed with earlier findings. VII