Yükselen süpermarket olgusu karşısında bakkaliye alt sektörünün yeri; Trabzon örneği
- Tez No: 94427
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BOCUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
02. Özet Son yıllarda küreselleşme akımları ile birlikte meydana gelen değişimlerden etkilenen sektörlerden birisi de perakendeciliktir. Perakendeci sermayesi hem ulusal hem de uluslararası ticarette önemli bir güç olarak belirmiştir. Teknolojik yenilikler, kişi basma düşen gelirdeki yükselmeler, liberal ekonominin diğer imkanları, tüketim toplumuna doğru gidişi hızlandırmıştır. Bunu gören yabancı ve Türk işadamları perakende sektörüne yatırım yapmaya başlamışlardır. Türkiye'de yasal ve kurumsal boşluklar sebebiyle sayılan hızla artan hipermarket ve zincir marketler, istihdamın artmasına ve ekonomik canlanmaya yardımcı olmakla beraber, haksız rekabet uygulamaları nedeniyle de küçük esnafın özellikle bakkalın zor duruma düşmesine neden olmaktadır. Finansal zorluklar nedeniyle rekabet gücü bulamayan bakkallar, şirketleşme faaliyetleriyle fiyat ve alım avantajlarına sahip olmaya, piyasada sahip oldukları konumu kaybetmemeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, soruman gittikçe artan bakkal esnafının rekabet koşullarında hareket serbestisine kavuşması, etkileşimde olduğu diğer sektörlerle ilişkilerinde güçlü konumda olması için yapması gereken çalışmalara, yasal ve finansal önlemlere yer verilmiştir. Alan çalışması olarak, Trabzon ilindeki tüketici ve bakkal esnafı üzerinde yapılan anket uygulamasındaki bulgular, bakkalların semt pazarlan ve seyyar satıcılardan sonra, sık aralıklarla açılmaya başlayan zincir marketlerin rekabet üstünlüğü nedeniyle daha da zor durumda kaldığını, bakkal enflasyonu denilen gelişigüzel, plansız, birbirine çok yalan mesafelerde bakkal açılmasının çok geçmeden bu alt sektörde iş değişikliklerini, iş yeri kapatmalarını beraberinde getirdiğim göstermiştir. viii notâmitu®10* «asssss»
Özet (Çeviri)
02. Summary One of the sectors affected by the changes appeared together with trends of being global during last years is retailing.Retailer's capital is appeared as an important power in both national and international trade.Technological newnesses, increases in individual income, other possibilities of liberal economy has expedited going towards consumption community. Turkish and foreign businessmen realized mis have begun investing in retailing sector. In Turkey, hypermarkets and chain markets increasing rapidly due to loopholes in law and on associations are causing small artisans and especially grocers to face with hard times due to applications of unjust competition despite helping to increase in employment and to become active in economy. Grocers that cannot find competition possibility due to financial difficulties are trying to have price and buying advantages by activities of being a company and not to lose their position in the market. In this study, there has been given place to necessary workings of the growers, whose problems are increasing more and more, to have acting freedom within competition conditions, to be in powerful position for their relations with other sectors affecting them and also legal and financial measures. Findings on inquiry application realized on consumers and grocers in Trabzon, as a field study, have indicated that grocers had even great difficulties due to competition superiority of chain markets began to open more often, after region markets and street peddlers, and that opening grocers within nearer distance, by chance, without any plan, named grocer inflation, carried business changes and closing shops soon in this sub-sector together. IX