Orhan Pamuk'un Kafamda Bir Tuhaflık adlı romanında söz dizimi
Syntax in Orhan Pamuk's novel A Strangeness in My Mind
  1. Tez No: 944311
  2. Yazar: MEHTAP FENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇELTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sözdizimi, cümlelerin yapısını, işleyişini ve anlamsal özelliklerini inceleyen dilbilim dalıdır. Chomsky,“sözdizimi”sözcüğünü şu şekilde tanımlar:“Sözdizimi, belirli dillerde cümlelerin oluşturulduğu ilke ve süreçlerin incelenmesidir. Belirli bir dilin söz dizimsel çalışmasının amacı, incelenen dilin cümlelerini üretmek için bir tür araç olarak görülebilecek bir dilbilgisi oluşturmaktır”(2002b: 11). Bu çalışmada Orhan Pamuk'un Kafamda Bir Tuhaflık adlı romanının söz dizimsel özellikleri incelenmiştir. Tezimizin giriş bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi ve alanda dolduracağı boşluklar vurgulanmış, birinci bölümde yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde ise cümlenin ögeleri, cümle dışı ögeler, sözcük grupları ve işlevleri Leyla Karahan'ın sınıflamasına göre ele alınmıştır. Çalışmanın devamında cümlelerin bağlantı tipleri, çeşitli anlam ilişkileri, yüklem türüne ve yerine göre cümleler, cümlelerin anlam özellikleri ve çözümlemeleri yazarın Kafamda Bir Tuhaflık adlı romanından örnekler verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Syntax is the branch of linguistics where the recorded, recorded and meaningful features of sentences are examined. Chomsky,“syntax”regulators are stated as follows:“Syntax is the study of the principles and details formed within the elements in certain languages. The purpose of the syntactic study of a free language is to create a grammar that can be seen as a kind of tool for recording the sentences of the language under study”(2002b: 11). This successful Orhan Pamuk's novel Kafamda Bir Tuhaflık syntactic features. In the introduction part of our thesis, the purpose of production, method and the area to be filled are emphasized, information about the life and products of the first part is given, in the second part, the elements of the sentence, non-sentence elements, parts of words and limited Leyla Karahan are discussed according to their classes. In the continuation of the study, you can sign the connection types of the texts, various semantic relations, sentences according to the type and place of loading, semantic features of the sentences and their analysis from the author's novel Kafamda Bir Tuhaflık.