Nötrino salınımlarının incelenmesi
Investigation of neutrino oscillations
- Tez No: 944310
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYDINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, dışsal kütleçekimsel ve manyetik alanların nötrino salınım dinamikleri, faz kaymaları ve kuantum dolanıklık entropisi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Kütleçekim alanlarının etkisiyle bozunmuş uzay-zaman bağlamında, nötrino kütle özdurumları arasındaki faz kaymasının her salınım döngüsüyle arttığı ve bu durumun dolanıklık deseninde zamansal bir asimetri oluşturduğu gösterilmiştir. Sayısal simülasyonlar, uzay-zaman bozunumunun artmasıyla birlikte dolanıklık entropisinin de arttığını doğrulamakta; bu durum, kütleçekimsel etkilerle dolanıklık arasında önemsiz olmayan bir bağımlılığa işaret etmektedir. Buna paralel olarak, çalışma manyetik moment taşıdığı varsayılan nötrinoların Dirac çerçevesinde dış manyetik alanlardan nasıl etkilendiğini incelemektedir. Bu bölümde, güçlü manyetik alanların salınım periyotlarını kısalttığı ve özellikle spin ile lepton türü (flavor) durumları arasında kuantum dolanıklığını artırdığı da gösterilmiştir. Bu bulgular, manyetik etkilerin salınım döngülerini uzatan kütleçekimsel etkilerin aksine, döngüleri hızlandırarak dolanıklığı artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how external fields both gravitational and magnetic—affect neutrino oscillation dynamics, phase shifts, and quantum entanglement entropy. In the context of deformed space-time influenced by gravitational fields, it is shown that the phase shift between neutrino mass eigenstates increases with each oscillation cycle, introducing temporal asymmetry into the entanglement pattern. Numerical simulations confirm that greater degrees of space-time deformation amplify the entanglement entropy, indicating a non-trivial dependency on gravitational effects. In parallel, the study examines the influence of external magnetic fields using the Dirac framework, assuming that neutrinos possess a magnetic moment. This section also demonstrates that strong magnetic fields shorten oscillation periods and increase the degree of quantum entanglement, particularly between spin and flavor states. This finding shows that, in contrast to gravitational effects that prolong oscillation cycles, magnetic effects accelerate the cycles and enhance quantum entanglement.