Medikal turistlerin destinasyon seçiminde dijital pazarlama araçlarının etkisi: Kuzey Irak örneği
The impact of digital marketing tools on medical tourists' destination choice: The case of Northern Iraq
- Tez No: 944315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Dijital pazarlama araçları, günümüzün teknoloji tabanlı yaşamının pazarlama alanındaki önemli yeni yöntemlerden biridir. Bu yeni pazarlama yaklaşımı, son yıllarda önemli bir sektör haline gelen tıbbi turizm pazarlamasında da kullanılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, dijital pazarlama araçlarının tıbbi turistlerin destinasyon seçimi üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, kesitsel araştırma türü ve nedensel araştırma modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırma verileri, 497 Iraklı tıbbi turistten yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Anket formu, demografik sorulardan ve araştırmacılar tarafından geliştirilen tıbbi turizmde dijital pazarlama araçlarının kullanımına ilişkin 16 maddelik beş boyutlu bir ölçekten oluşmaktadır. Binom lojistik regresyon analizi, Jamovi sürüm 2.4 ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Digital marketing tools are one of the important new methods in the marketing field of today's technology-based life. This new marketing approach is also used in medical tourism marketing, which has become an important sector in recent years. The purpose of this research is to examine the effects of digital marketing tools on the destination selection of medical tourists. Materials and Methods: This research was designed as a cross-sectional research type and causal research model. The research data were collected from 497 Iraqi medical tourists via face-to-face survey method. The survey form consisted of demographic questions and a 16-item five-dimensional scale of the use of digital marketing tools in medical tourism developed by the researchers. Binomial logistic regression analysis was performed with Jamovi version 2.4.