Türkiye'de göçmenlere karşı olumsuz tutumların sosyal medya üzerinden ifadesi: '14 Mayıs 2023 seçimleri örneği'
Expression of negative attitudes toward migrants in Turkey through social media: The case of the 14 May 2023 elections
  1. Tez No: 944321
  2. Yazar: PAKİZE PANCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL BALTA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda kitlesel göç, dijital medyada göçmenlere yönelik söylemlerin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Sosyal medya, bu söylemlerin üretildiği önemli bir mecra hâline gelmiştir. Özellikle seçim dönemleri gibi önemli toplumsal olaylar sırasında, göçmen karşıtı söylemlerde belirgin bir artış gözlemlenmektedir. Bu çalışma, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde sosyal medya platformlarında, özellikle X (Twitter) üzerinden Suriyeli göçmenlere yönelik üretilen ayrımcı söylemlerin nasıl şekillendiğini incelemektedir. Van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi yaklaşımı temel alınarak yürütülen araştırmada, 28 Nisan–15 Mayıs 2023 tarihleri arasında toplanan 654 tweet analiz edilmiştir. Söylemler yapısal ve söylemsel özellikleri açısından değerlendirilmiş;“ifşa etme”,“nefret”,“tepki gösterme”,“etiketleme”,“iftira”,“aşağılama”,“suçlama”ve“ötekileştirme”gibi temalar öne çıkmıştır. Analiz bulguları, sosyal medya platformlarında göçmen karşıtı söylemlerin belirli kalıp yargılar ve ideolojik çerçeveler doğrultusunda nasıl üretildiğini ortaya koymaktadır. Özellikle seçim dönemlerinde, siyasetçilerin söylemleriyle benzerlik gösteren bu paylaşımların, sosyal medyada daha yaygın hale geldiği ve toplumsal ayrışma eğilimleriyle ilişkilendirilebilecek biçimlerde kullanıldığı gözlemlenmiştir. Sosyal medyanın anonimlik ve denetimsizlik gibi yapısal özellikleri, bu tür söylemlerin dolaşıma girmesini kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda, çalışma dijital ortamlarda sorumlu dil kullanımının teşvik edilmesi, dijital medya okuryazarlığının artırılması ve göçmen karşıtı söylemlerle mücadeleye yönelik politika önerilerinin geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Sosyal medya dili ile toplumsal ayrışma dinamikleri arasındaki ilişkiyi anlamaya yönelik sunduğu çerçeveyle, araştırma; politika yapıcılar, medya profesyonelleri ve araştırmacılar için katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, mass migration has contributed to the widespread dissemination of discourses targeting migrants in digital media. Social media has become a central platform for the production of such discourses. Especially during critical societal events such as election periods, a noticeable increase in anti-immigrant rhetoric can be observed. This study examines how discriminatory discourses directed at Syrian migrants were shaped on social media platforms—particularly on X (formerly Twitter) —during the presidential election process of May 14, 2023. Based on Van Dijk's Critical Discourse Analysis approach, the study analyzes 654 tweets collected between April 28 and May 15, 2023. The discourses were evaluated in terms of their structural and discursive features, and themes such as“exposing,”“hate,”“reaction,”“labeling,”“defamation,”“humiliation,”“accusation,”and“othering”emerged prominently. The analysis findings reveal how anti-immigrant discourses on social media are constructed around specific stereotypes and ideological frameworks. Especially during election periods, these posts tend to reflect political rhetoric and are used in ways that can be associated with trends of social polarization. Structural features of social media, such as anonymity and lack of regulation, facilitate the circulation of such discourses. In this context, the study highlights the need to promote responsible language use in digital environments, enhance digital media literacy, and develop policy recommendations to counter anti-immigrant discourse. By offering a framework for understanding the relationship between social media language and the dynamics of social fragmentation, the research aims to contribute to policymakers, media professionals, and scholars.