Şevket Süreyya Aydemir ve eserleri
Sevket Sureyya Aydemir and his works
- Tez No: 944320
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Şevket Süreyya Aydemir, hem Osmanlı hem de Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde önemli devlet görevlerinde bulunmuş, aydın kişiliğiyle görüşlerini yazınsal eserleriyle ifade etmiş bir yazardır. Siyasi duruşu, 1914 Birinci Dünya Savaşı'ndaki askerî görevinden Cumhuriyet gazetesindeki yayın hayatına kadar ele alınmıştır. Askerî eğitim yıllarında Turancılık fikrine yakın durmuş, ancak Kafkas Cephesi'ndeki görevi sırasında bu fikri sorgulamaya başlamış ve Moskova'da aldığı eğitimle komünizm savunucusu olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla birlikte 1930'dan sonra yeni devletin görüşü olan Kemalizm'i benimsemiş ve halk tarafından benimsenmesi için çaba göstermiştir. Farklı siyasal yapılara göre fikirleri değişse de, devlete bağlılığı her zaman dikkat çekici olmuştur. Kemalizm içinde özellikle devletçilik, milliyetçilik ve halkçılık ilkeleri üzerinde durmuş, ekonomik tam bağımsızlığın bu ilkelerle sağlanacağını savunmuştur. Devletçilik ilkesinin sınıfsal eşitsizliği önleyeceğini öne sürmüştür. Türk solunun anlaşılmasında rol oynayan ve devletin resmî ideolojisini belirlemeyi amaçlayan Kadro Hareketi'nde yer almıştır. Kadro Hareketi polemikler sonucu sona ermiştir. 1951'de Demokrat Parti iktidarıyla siyasi baskıyla emekli edilmiş, 1960'larda ise Yön dergisinde Türk sosyalizmini hayata geçirmeye çalışmış ve Türkiye'de sosyal demokrat bir partinin gerekliliğini vurgulamıştır. Hayatının son yıllarına kadar devlet lehine görüş bildirmeye devam etmiş, 1976'ya kadar Cumhuriyet gazetesinde yazmış ve dönemin tarihine ışık tutan birçok eser bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Şevket Süreyya Aydemir is a writer who held important government positions in both the Ottoman Empire and the Republic of Türkiye and who has witnessed enlightened events with stories full of stories. His political stance has been discussed from his military service in the First World War in 1914 to his publishing life in the Cumhuriyet newspaper. He was close to the idea of Turanism during his military training years, but began to question this idea during his duty in the Caucasus Front and became an advocate of communism with the education he received in Moscow. With the establishment of the Republic of Turkey, he adopted the Kemalism, which was the view of the new state, after 1930 and made efforts to have it adopted by the people. Although his ideas changed according to different political structures, his loyalty to the state was always remarkable. He particularly focused on the principles of statism, nationalism and populism within Kemalism, and argued that complete economic independence would be achieved with these principles. He argued that the principle of statism would prevent class inequality. He took part in the Kadro Movement, which played a role in understanding the Turkish left and aimed to determine the official ideology of the state. The Kadro Movement ended as a result of polemics. He was retired in 1951 due to political pressure by the Democrat Party government, and in the 1960s he tried to implement Turkish socialism in Yön magazine and emphasized the need for a social democratic party in Türkiye. He continued to express his views in favor of the state until the last years of his life, wrote for the Cumhuriyet newspaper until 1976, and left behind many works that shed light on the history of the period.