KOSGEB destekleri kapsamında girişimcilerin genel profili ve faaliyet sürelerini etkileyen faktörlerin analizi: Tekirdağ ili örneği
General profile of entrepreneurs and analysis of factors affecting their activity duration within the scope of KOSGEB supports: The case of Tekirdağ
  1. Tez No: 944325
  2. Yazar: CEYHAN BAHADIR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzün iktisadi dünyasında büyüme ve kalkınmanın yapı taşlarından olan girişimcilik, yeniliğin ve yaratıcılığın merkezindedir. Girişimcilik, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemini arttırmakta, yeni iş alanları ve yeni fırsatlar yaratmaktadır. Ulusal anlamda bakıldığında girişimciliğin devlet eliyle desteklenmesi ekonomik göstergelerin olumlu yönde etkilenmesi açısından mühimdir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), ülkemizde girişimcilere en fazla desteği veren kamu kurumu olarak öne çıkmaktadır. KOSGEB eliyle verilen bu kamu desteğinin, girişimcilik adına nasıl bir etki yarattığının araştırılması vergi veren yurttaşlar açısından ilgi uyandırmaktadır. Kaynakların etkin kullanılması, israfa ve atıllığa yer verilmemesi önemlidir. Bu çalışma KOSGEB tarafından girişimcilere sunulan Girişimcilik destek programı çerçevesinde girişimcilerin genel profili ve faaliyet sürelerini (işletme ömürleri) ni etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Çalışmada, Tekirdağ ilinde kurulmuş ve KOSGEB' in ilgili desteğinden yararlanmış 337 işletme yer almıştır. Elde edilen bulgular ışığında girişimcinin, öğrenim durumu ve faaliyet göstermiş olduğu sektöre göre kurmuş olduğu işletmesinin işletme ömrü arasında ilişki bulunmaktadır. Elde edilen bulgular Pearson Korelasyon Analizi, Anova Testi ve Bağımsız Örneklem Testiyle analiz edilerek girişimcinin öğrenim durumu ve faaliyet göstermiş olduğu sektöre göre kurmuş olduğu işletmesinin işletme ömrü arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda destek mekanizmasının nasıl daha etkin olabileceği konusunda öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship, which is one of the building blocks of growth and development in today's economic world, is at the center of innovation and creativity. Entrepreneurship is increasing its importance in our country as well as all over the world, creating new business areas and new opportunities. When viewed nationally, state support for entrepreneurship is important in terms of positively affecting economic indicators. Small and Medium Enterprises Development and Support Administration (KOSGEB) stands out as the public institution that provides the greatest support to entrepreneurs in our country. It is of interest to taxpayers to investigate how this public support provided by KOSGEB has an impact on entrepreneurship. It is important to use resources effectively and not to allow for waste and idleness. This study investigates the general profile of entrepreneurs and the factors affecting their activity period (business life) within the framework of the Entrepreneurship support program offered to entrepreneurs by KOSGEB. 337 businesses established in Tekirdag province and benefiting from the relevant support of KOSGEB were included in the study. The findings are analyzed with Pearson Correlation Analysis, Anova Test and Independent Sample Test, and it is determined that there is a relationship between the entrepreneur's education level and the business life of the business she established according to the sector she operates in. Referring to the results obtained from the study, suggestions are presented on how the support mechanism can be more effective.